| felyy a întrebat:

Hei, vreau si eu niste citate big grin! Funda:d.

5 răspunsuri:
| Shatteredx a răspuns:

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jurul meu prind curaj
Ion Creanga

| NARUTOSHIPUDENROMANIA a răspuns:

„Oamenii au incredibila abilitate de a gandi rational si de a ajunge la o concluzie gresita".".„Diferenta dintre realitate si fictiune? Fictiunea are sens."

| DrunkenRat a răspuns:

Hmmm. Uite cateva din legile lui Murphy:
E usor sa vezi partea pozitiva a problemelor celorlalti.

Nici o problema nu este atat de mare incat sa nu poata fi incadrata undeva.

Prima regula a excavarii: Daca te afli intr-o groapa, opreste-te din sapat.

Omul este intotdeauna gata sa moara pentru o idee, cu conditia ca acea idee sa nu-i fie prea clara.

Daca te opresti sa gandesti, nu uita sa incepi din nou.

Sfatul este ceea ce cerem atunci cand stim deja raspunsul dar ne-am fi dorit sa nu-l fi stiut.

Furia generata de scrierea gresita a unui nume intr-o coloana este direct proportionala cu mediocritatea celui mentionat.

Cand incerci sa dovedesti cuiva ca o masina nu functioneaza, ea va functiona.

Daca te simti bine, nu fi ingrijorat, va trece.

Omul se impiedica uneori de adevar, dar cel mai adesea el se ridica si isi continua drumul.

Frumusetea are grosimea pielii, dar uratenia ajunge pana la os.

Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

Oportunitatea va bate la usa in cel mai putin oportun moment.

Pentru ca ceva sa devina curat, altceva trebuie sa devina murdar, dar poti murdari totul, fara sa cureti nimic.

Lucrurile care nu sunt egale cu nimic altceva, sunt egale intre ele.

Atata timp cat nu-ti pasa unde esti, nu te poti rataci.

Incercarea de a-ti spala masina provocand ploaie, nu va da rezultate.

Este imposibil ca un optimist sa fie placut surprins.

Daca nu reusesti de prima oara, distruge orice dovezi ca ai incercat.

Adeseori, doua luni pentrecute in laborator pot economisi doua ore petrecuta in biblioteca.

Teoria este sprijinita atata timp cat sunt asigurate fondurile.

Stiinta este credinta in ignoranta expertilor.

Daca creierul omenesc ar fi indeajuns de simplu ca sa-l intelegem, am fi prea simpli ca sa-l intelegem.

Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor; dar nu sunt sigur in privinta universului.

Singura metoda de a scapa cu adevarat de rezidurile toxice este sa reincadrezi reziduul ca netoxic.

Pentru fiecare doctorand exista inca unul egal si de sens opus. Asa se explica de ce este atat de usor sa gasesti experti care sa se contrazica total unii pe altii.

Un istoric competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.

Daca probabilitatea succesului nu este aproape unu, atunci este al naibii de aproape zero.

Un experiment trebuie considerat ca reusit daca nu mai mult de 1/2 din date trebuie inlaturate pentru a corespunde teoriei.

Oamenii vor accepta ideea ta cu mai multa usurinta daca le spui ca primul care a avut-o a fost Benjamin Franklin.

| ZuzaTA a răspuns:

Heylove struck Citate de dragoste: Aud vibrand vocea ta in toate zgomotele lumii. – Paul Eluard
Dragostea e asemeni febrei; nu le putem stapani pe nici una si nici nu putem limita durata sau intensitatea lor. – La Rochefocauld
Dragostea eterna dureaza 3 luni. – Necunoscut
Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted. – William Shakespeare
Dragostea arata omului cum ar trebui sa fie. – A. P. Cehov
Iubirea! Este aripa daruita de Dumnezeu sufletului pentru a urca la el. – Michelangelo Buonarotti
Iubirea este arhitectul universului. – Hesiod
Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali. – F. M. Dostoievski
Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt doar un preludiu…. Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva. – Rainer Maria Rilke
Iubirea nu inseamna placere. – Confucius
Toate neputintele se reduc la una: aceea de a iubi, aceea de a evada din propria tristete. – Emil Cioran
Iubirea este cea mai inalta fericire la care poate ajunge omul, caci numai prin ea cunoaste ca el e mai mult decat el insusi, ca e una cu totul. – Rabindranath Tagore
A iubi nu inseamna a ne privi unul pe celalalt, ci a privi amandoi in aceeasi directie. – Antoine de Saint-Exupery
Iubirea inseamna a fi doi si a nu fi decat unul. Un barbat si o femeie ce se topesc intr-un inger. – Victor Hugo
Vrei sa fii iubit, iubeste! – Seneca
Iubirea este singura datorie pe care o cunosc. – Albert Camus
Intamplator, oricine poate iubi. – F. M. Dostoievski
Eu m-am nascut ca sa iubesc. – Sofocle
Iubeste putin cel ce poate spune prin cuvinte cat iubeste. – Dante Aligheri
Cauta iubirea cu inima, nu cu capul. – Mark Twain
Dragostea este tot ceea ce avem, este singura modalitate in care ne putem ajuta unul pe celalalt. – Euripide
Viata fara dragoste este o umbra a lucrurilor care ar putea fi. – Necunoscut
Dragostea e ca focul, daca n-o intretii, se stinge. – M. I. Lermontov
O dragoste apusa e ca un vulcan, niciodata nu poti zice ca a trecut pericolul de a izbucni din nou. – Octavian Goga
In definitiv, ce e dragostea decat o taina pe care o ascund indragostitii si o poarta in umbra, de frica luminii? Pasiunile fug de lumina – lumina le omoara. Indata ce taina se da pe fata, dragostea vestejeste, isi pierde fragezimea, vraja, devine ceva obisnuit, de toate zilele. – Mihail Drumes
Nutrea pentru ea o dragoste supusa, un sentiment aproape dumnezeiesc, pe care-l manifesta uitandu-se la dansa ca un caine credincios. – Emile Zola.
Indragiti dragostea. Ea face e femeie si pe barbat intregi. – Michel ZevacoDragostea e ca randunelele, poarta noroc casei unde se aciueaza. – Emile Zola
Dragostea e un stapan atat de placut de indurat. – Michel Zeaco
Dragoste se cheama atunci cand viata ta se contopeste firesc cu cea a persoanei iubite, cand sufletul tau se impleteste strans cu al celuilalt? – Michel Zevaco
Spuneti-mi despre dansa tot raul din lume, de vreti sa-nnebunesc, ce-i hetera, ca-i monstru, ca-i satan… o iubesc. – Mihai Eminescu
Trebuie sa cautam dragostea acolo unde suntem, chiar daca asta ne-ar costa ceasuri, zile,s aptamani de deceptii si tristetii. Caci in clipa in care pornim in cautarea iubirii, si ea porneste in intampinarea noastra. Si ne salveaza. – Paulo Coelho
Dragostea nu pune multe intrebari, deoarece, daca incepem sa gandim, incepe sa ne fie frica. E o frica inexplicabila, nu poate fi exprimata prin cuvinte. De aceea nu intrebi, faci. – Paulo Coelho
Te iubesc mult, cum n-am mai iubit niciodata, si tocmai de aceea plec, pentru ca, daca as ramane, visul s-ar transforma in realitate, in dorinta de a poseda, de a dori ca viata lui sa fie a mea. In fine, toate lucrurile care transforma dragostea in sclavie. E bine sa avem grija de ceea ce luam cu noi din viata. – Paulo Coelho
Nu mai trage cu ochiul, imi vei sageta inima. – Ionut Caragea
Am inceput cu-nceputul si am sfarsit in cuprinsul imbratisarilor tale. – Ionut Caragea
Cu timpul, aurul se schimba-n tinichea si dragostea ti se va parea lichea. – Ionut Caragea
Am renuntat la marginitul Eu, nemarginindu-ma-n tine. – Ionut Caragea
Uneori, dragostea te loveste ca un bumerang in moalele capului. – Ionut Caragea
Dragostea nu are nevoie de cuvinte, insa cuvintele au intotdeauna nevoi de dragoste. – Ionut Caragea
Daca as putea sa te ascund in palma sau intr-un buzunar la piept, n-as mai ramane niciodata corigent la capitolul dragoste. – Ionut Caragea
Dragostea este o intersectie cu sens giratoriu. Te-nvarti in jurul aceleiasi inimi pana ramai fara lacrimi. – Ionut Caragea
Dragostea este o fiara care sta toata viata la panda si te ucide atunci cand iubesti cel mai tare. – Ionut Caragea
Vom face dragoste in rime imbratisate, incrucisate, pana cand toate noptile vor fi albe. – Ionut Caragea
Dragostea: nebunie temporara ce poate fi vindecataprin casatorie. – Ambroise Bierce
Dragostea este poezia simturilor. – Honore de Balzac
Freamatul dragostei este benefic, dar sa nu fi framantat e si mai rau. – William Shakespeare
In toate povestile de dragoste exista intotdeauna ceva care ne apropie de eternitate si de esenta vietii, pentru ca povestile de dragoste contin toate tainele lumii. – Paulo Coelho
Dragostea poate fi o experienta mai inspaimantatoare decat aceea de a te afla fata in fata cu un arcas care tinteste inspre inima ta. – Paulo Coelho
Dragostea nu pune multe intrebari deoarece, daca incepem sa ne gandim, incepe sa ne fie frica, e o frica inexplicabila, nu poate fi exprimata prin cvinte, de aceea nu intrebi, ci faci. – Paulo Coelho
Un dram foarte mic de speranta este suficient pentru a cauza reaparitia dragostei. – Stendhal
Suntem doi si singuri, si-n loc de inima ne bate luna. – Nichita Stanescu
Dragostea care nu sfarseste la ofiterul starii civile are vicii de forma. – Liviu Rebreanu
O pereche de indragostiti traverseaza parcul, tinandu-se de mana, mai tarziu vor trece din nou pe aici, dar vor avea o alta expresie in ochi si un alt inteles in stransoarea mainilor lor, acum puritatea zorilor este in ei. – Jerome K. Jerome

Citate despre sanatate: Cand vine vremea sa mananci corect si sa incepi sa faci exericitii, nu exista "Voi incepe de maine". Maine este boala (V. L. Allineare)
O boală a minţii este o boală a organismului, şi vice-versa. (Madrianne Arvore)
Un organism sanatos este camera de oaspeţi a sufletului, un organism bolnav o inchisoare (Francis Bacon)
Sănătatea este ca banii, niciodata nu vom avea o adevărată ideea de valoarea sa până când o vom pierde. (Josh Billings)
Fiecare om este autorul propriei sale sanatati sau boli. (Buddha)
Fericirea constă, în primul rând, în sănătate. (George William Curtis)
Varsta nu depinde de cati ani ai ci de temperament si sanatate. Unii oameni se nasc batrani iar unii nu se maturizeaza niciodata (Tryon EdwardsTryon Edwards)
Prima bogatie este sanatatea (Ralph Waldo Emerson)
Jumatate dintre drogurile moderne ar putea fi aruncate in strada dar exista riscul sa le manance pasarile (Martin H. Fischer)
Cel mai bun doctor ofera intotdeauna cat mai putine medicamente (Benjamin Franklin)
Devreme la culcare, devreme la trezit fac ca un om sa fie sanatos si intelept (Benjamin Franklin)
Sănătatea nu este pur şi simplu lipsa de boală. (Hannah Green)
Daca ar fi aruncate toate medicamentele in mare ar fi mai bine pentru pacienti si mai rau pentru pesti (Oliver Wendell Holmes)
Pentru a păstra sănătatea este o datoria morală şi religioasă, sănătatea este baza tuturor virtutilor sociale si ele nu mai pot fi utile atunci când nu suntem bine. (Samuel Johnson)
Cu siguranta sanatatea este mult mai valoroasa ca si banul deoarece sanatatea face banul (Samuel Johnson)
Niciodată natura nu spun un lucru şi o altă filozofie. (Juvenal)
Speranta de viata ar creste daca legumele ar mirosi ca si baconul (Doug Larson)
Daca nu ai grija de tine, neglijenta va lua aceasta responsabilitate (Carrie Latet)
Pentru a asigura o stare bună de sănătate mananca superficial, respira adanc, fi moderat şi să menţină un interes în viaţa (William Londen)
Viata nu este numai pentru a fi în viaţă, ci să fie bine. (Marcus Valerius Martial)
Majoritatea persoanelor isi irosesc sanatatea pentru a face avere apoi pentru a o avea inapoi (A.J. Reb Materi)
O sanatatea proasta nu e din cauza ca nu aveti ci din cauza ca deja aveti ceva ce o face proasta. Sanatatea nu e ceva ce trebuie sa obti, e ceva de deti deja daca nu o deranjeaza altceva (Dean Ornish)
Santatea consta in pacea cu temperamentul (Alexander Pope)
Slabiciunea unui organism slabeste mintea (Jean Jacques Rousseau)
Sa iti doresti sa fi sanatos este o parte din sanatate (Seneca)
Boala este incalcarea legilor naturii (Charles Simmons)
Cei ce zic ca nu au timp sa faca exericitii pentru un corp mai sanatos cu siguranta mai tarziu vor avea timp pentru boala (Edward Stanley)
Toate organismele sunt lente iar rapide în degradare. (Publius Cornelius Tacitus)
Modul de a vă păstra sănătatea este de a manca ceea ce nu doriţi, bautura ce nu vă place, şi să faceti ceea ce mai degraba nu va doriti (Mark Twain)
Sănătatea este un cuvânt mare. Ea cuprinde nu numai corpul, ci mintea si spiritul ci si perspectiva unui om (James H. West)

Citate despre prietenie : Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane. – Octavian Paler
Nimeni nu poate trai fara prieteni, chiar daca stapaneste toate bunurile lumii. – Aristotel
A avea un prieten este mai vital decat a avea un inger. – Nichita Stanescu
Prietenii mei nu sunt multi, dar sunt nenumarati. – Nichita Stanescu
Placerea adevarata este de a sta cu cineva la masa. – Antoine de Saint-Exupery
Prietenia este, in primul rand, pacea reciproca si zborul spiritului pe deasupra amanuntelor vulgare. – Antoine de Saint-Exupery
Ospitalitatea, curtoazia si prietenia sunt intalniri ale omului in om. – Antoine de Saint Exupery
Nu prea stiu de ce-ti scriu. Simt ca am mare nevoie de o prietenie carea sa-i incredintez nimicurile ce mi se intampla. Poate ca-mi scriu chiar mie. – Antoine de Saint Exupery
Nimic, niciodata, nu va inlocui pe camaradul pierdut. Caci nu pot fi creati vechi camarazi. – Antoine de Saint Exupery
Nu cunoastem decat ceea ce imblanzim. Iar oamenii nu mai au timp sa cunoasca nimic. Cumpara lucruri gata facute de la negustori. Si cum nu exista negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. – Antoine de Saint Exupery
Nu are nicio noima sa cersesti prietenia. – Antoine de Saint Exupery
Un prieten este cineva care are aceeasi dusmani ca si tine. – Abraham Lincoln
Prietenia nu rezista nici un jigniri, nici in infrangeri. Ea moare. – Titu Maiorescu
Prietenul nu iubeste prietenul, ci obiectivul prieteniei. – Platon
Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni, dar nimic despre cei vechi. – Oscar Wilde
Prietenia este egalitate armonioasa. – Pitagora
Prietenia inseamna a fi frate si sora, doua suflete ce se ating fara sa se confunde, doua degete ale aceleiasi maini. – Victor Hugo
Prietenia este inchisoarea sufletului de buna voie in trup strain. – Dimitrie Cantemir
E mai rusinos sa nu ai incredere intr-un prieten decat sa fii inselat de el. – Arthur Schopenhauer
E bine sa te induiosezi de nenorocirea prietenilor tai, dar mai bine este sa le vii in ajutor. – Voltaire
Virtutea este fundamentul amicitiei; pentru a o pastra nu este nevoie decat de caritatea reciproca. Aceasta este simpla si nu are nevoie de farduri, nu cere nimic din cele exterioare. Si daca ea gaseste multe avantaje fara a le cauta (caci cine ar putea enumera foloasele si farmecele prieteniei?), caritatea n-are nevoie de stimuli exteriori, este multumita de ea insasi, ea este pentru sine un pinten si o recompensa. – Francesco Petrarca
Acordul felului de a gandi naste prietenia. – Democritus
Frecventarea prietenilor sa-ti fie ca o scoala si convorbirea cu ei, invatatura. Fa-ti din prietenul tau un invatator si uneste prin el foloasele intructiei cu placerea conversatiei. – Baltasar Gracian
Alaturi de un prieten adevarat este cu neputinta sa ajungi la neznadejde. – Honore de Balzac
Prietenia indoieste bucuriile si injumatateste necazurile. – Francis Bacon
Prietenia inseamna un suflet in doua trupuri. – Aristotel
Tine-ti prietenii aproape, iar dusmanii – si mai aproape. – Sun Tzu
Vor exista mereu oamenic are te vor rani, asa ca trebuie sa-ti pastrezi increderea si doar sa ai mai multa grija in cine ai incredere si a doua oara. – Gabriel Garcia Marquez
Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima. – Gabriel Garcia Marquez
Fereste-te deopotriva de prietenia dusmanului si de dusmania prietenului. – Nicolae Iorga
Un prieten seamana cu o haina. Trebuie sa-l parasesti inainte de a se fi uzat. Daca nu, te paraseste el. – Jules Renard
Nu-ti ofensa prietenul, imprumutandu-i merite daruite de noi. – Rabindranath Tagore
Un bun si sigur prieten e constiinta ta: n-o ucide, ci las-o sa moara odata cu tine. – Nicolae Iorga
Cainele ar fi cel mai bun prieten al omului, daca ar avea parale. – Miguel de Unamuno
Exista intotdeauna un mic gol in prieteniile cele mai depline, ca in ou. – Jules Renard
Prietenia = O nava destul de mare pentru a duce doi insi pe vreme frumoasa, dar numai unul cand e vreme rea. – Ambrose Bierce
Un prieten de interes este mai primejdios decat un vrajmas. – Constantin Alexandru Rosetti
Impartasirea bucuriilor, nu a suferintelor, creeaza prietenul. – Friedrich Nietzsche

Citate despre fericire: Pentru avea o viata fericita, trebuie sa ai o minte linistita. – Necunoscut
Nu exista lucruri marete, doar lucruri mici cu o dragoste mare. Fericite sunt acelea. – Maica Tereza
Fericirea este o alegere care cere mult efort, uneori. – Necunoscut
Doamne, cat e de delicat uneori sa impaci libertatea si fericirea ta, cu libertatea si fericirea altuia. Acesta e un ideal imposibil. Unul din doi trebuie sa-si sacrifice libertatea si fericirea. Care din doi? …femeia. Asadar, daca m-as sacrifica eu, n-as mai fi barbat. – George Toparceanu
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. – Antoine de Saint-Exupery
Daca faci ceva, nu vei fi intotdeauna fericit; dar nu vei fi niciodata fericit fara sa faci ceva. – Benjamin Disraeli
Fericirea nu poate fi cumparata cu bani si dragostea nu poate fi dobandita cu forta. – Emile Zola
Fericirea perfecta nu exista pe acest pamant; aceasta s-a zis de mult timp si de oameni foarte invatati; avem insa iluziunea, credinta si speranta. Aceste dauri divine compun pentru noi, aici pe pamanat, ceea ce numim fericire. – Nicolae Filimon
Fericirea este placerea care nu se repeta. – L. N. Tolstoi
Fericirea isi are originea in suferinta, si, oricat de mult am dori sa traim numai in fericire, este absolut imposibil, intrucat fara suferinta, aceasta niciodata nu-si va arata miraculosul spectru. – Sorin Cerin
Fericirea poate fi intalnita intr-un simplu graunte de nisip din desert. – Paulo Coelho
Cateodata ma rog la Dumnezeu si primesc un email cu locurile in care pot descoperi Fericirea. – Ionut Caragea
Fericirea suprema in viata este convingerea ca suntem iubiti, iubiti pentru noi sau, mai curand, in ciuda noastra. – Victor Hugo
Ce ma face fericit? Faptul ca-mi duc singur crucea, la fel cum si melcul isi duce cochilia in drum spre marea abandonare. – Ionut Caragea
Fericirea e un ideal al imaginatiei, iar nu al ratiunii. – Immanuel Kant
Fericirea este gaura cheii prin care tragi cu ochiul la ceea ce numai visul poate atinge. – Ionut Caragea
Fericirea este cea mai mare biruinta, aceea pe care o dobandim impotriva destinului ce ne este impus. – Albert Camus
Fericirea este doar un cobai pe care experimentam clickuri. – Ionut Caragea
Fericirea unui om nu consta in lipsa dorintelor, ci in cunoasterea perfecta a lor. – Alfred Lord Tennyson
Cand suntem fericiti suntem buni, dar nu suntem intotdeauna buni cand suntem fericiti. – Oscar Wilde
Fericirea este viata activa. – George Calinescu
Fericirea… un episod trecator in marea drama a durerii. – F. M. Dostoievski
Omul fericit este acela care stapaneste si munca, si dragostea. – Sigmund Freud
Alergam dupa fericire pana departe, fie pe mare, fie pe uscat, dar fericirea e aici, aproape. – Quintul Horatius Flaccus
Daca fericirea ar consta in placerile trupesti, am spune ca boii sunt fericiti cand gasesc de mancare naut. – Heraclit din Efes
Pentru noi, fericirea e o eroare. – Marcel Proust
Secretul fericirii este sa ii faci pe ceilalti sa creada ca ei sunt cauza fericirii. – Al Batt
De cele mai multe ori, ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem. – Anatole France
Fericirea este acea stare a constiintei generata de realizarea propriilor valori. – Ayn Rand
Nu exista fericire de care sa-ti amintesti, fara tristete. – Octavian Paler
Cand o usa a fericirii se inchide, o alta se deshide; dar, deseori, ne uitam atat de mult la usa inchisa incat nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi. – Helen Adams Keller
Constitutia doar da oamenilor dreptul la fericire. Trebuie insa sa o gasesti singur. – Benjamin Franklin
Cand altii te cred fericit si tu crezi ca nu esti, ia-te dupa ei! – Raymond Ruyer
Fericirea e ceva ce nu se atinge niciodata… dar in cautarea ei, merita sa alergi toata viata. – Necunoscut
Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si memorie proasta. – Albert Schweitzer
Secretul fericirii nu este sa faci ceea ce iti place, ci sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci. – James Matthew Barrie
Secretul de a fi nefericit consta in a avea ragazul necesar pentru a-ti bate capul sa vezi daca esti fericit sau nu. Leacul consta in ocupatie, caci ocupatia inseamna preocupare; iar omul preocupat nu este nici fericit, nici nefericit, ci, pur si simplu, ciu si activ, ceea ce este mai placut decat orice fericire pana ce te-ai saturat de ea. – George Bernard Shaw
Adevarata fericire ar fi sa ne amintim de prezent. – Jules Renard
Nu exista nici fericire, nici nenorocire pe lume; ecista doar compararea unei stari cu cealalta, si atata tot. Doar cel care a simtit nefericirea cea mai cumplita e in stare sa simta cea mai mare fericire. – Alexandre Dumas
Fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. Ele pur si simplu sunt asa. – Gitta Mallasz
Fericirea se naste din iubire, iar iubirea se naste chiar din inima omului. – Don Miguel Riuz
Fericirea rezida in cautarea ei. – Jules Renard
Este foarte simplu sa fii fericit, dar este foarte greu sa fii simplu. – Rabindranath Tagore
Fericit este acela care poate sa renunte la sine. – Naguib Mahfouz
Cea mai mare parte a fericirii sau mizeriei noastre depinde de dispozitia noastra si nu de circumstante. – Martha Washington
Nu-ti cauta fericirea in curtea altuia, pentru ca ea se ascunde intotdeauna in casa ta. – Douglas William Jerrold
Daca vrei sa intelegi viata, asta sa-ti fie invatatura dintru icneput si temelia tuturor rationamentelor si dorintelor tale: nu ai drept la nimic si nimeni nu-ti este dator cu nimic, nici societatea, nici natura. Daca le ceri fericirea, esti un prost; iar daca te crezi nedreptatit pentru ca nu ti-o dau, esti inca si mai prost. – Hippolyte Adolphe Taine
Suma totala a nenorocirilor care icna nu nu s-au intamplat se numeste fericire. – Romulus Dianu
Rar se intampla ca oamenii rai sa fie fericiti. Se otravesc cu propria lor rautate. – Maurice Chevalier
Fericirea a inghitit mai multe poezii decat a facut sa tasneasca nefericirea. – Honore de Balzac
Fiecare are in mainile sale propria fericire, precum artistul are materia bruta, careia vrea sa-i dea o forma. – J. W. von Goethe
E un lucru atat de obisnuit pentru un om sa nu fie fericit si atat de important faptul ca tot ce e un bine e cumparat cu mii de necazuri, incat o treaba care se face usor, devine suspecta. – Jean de la Bruyere
Daca s-ar sadi casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare. – Jules Renard
Ferice de noi, ca nu suntem prea fericiti. – William Shakespeare
Nefericirea este pretutindenea, dar si fericiea, de asemenea. – Voltaire
Noi cautam cu totii fericirea, insa fara sa stim unde este, ca si acei betivi care isi cauta casa, stiind confuz ca au una pe undeva. – Voltaire
Fericirea cuprinde cinci parti. O parte este a lua hotarari bune; a doua este a avea simturi bune si sanatate trupeasca; a treia este reusita in ceea ce intreprinzi; a patra-i reputatia printre oameni si a cincea, abundenta de bani si a bunurilor folositoare pentru viata. – Platon
Trebuie sa razi inainte de a fi fericit, de teama ca vei muri fara sa fi ras vreodata. – Jean de la Bruyere
Oamenii aleg drumuri diferite in cautarea realizarii si a fericirii. Daca nu sunt pe drumul tau, nu inseamna ca s-au pierdut. – H. Jackson Brown, Jr.
Daca vrei sa ajungi la fericire, atunci pune-ti orice ca tinta, numai un singur nu: fericirea. – L. Blaga
Cum inghiti un ditamai elefantul, ca si fericirea? Taindu-l in mici bucatele. – Necunoscut
Fericirea depinde de noi. – Aristotel
Unii produc fericire oriunde se duc; altii oricand se duc. – Oscar Wilde
Descoperirea unui nou fel de mancare provoaca unui om mai multa fericire decat descoperirea unei noi stele. – Anthelme Brillat-Savarin
Fericirea unui om nu consta in lipsa dorintelor, ci in cunoasterea perfecta a lor. – Alfred Lord Tennyson
Componentele fundamentale ale fericirii sunt: sa faci ceva, sa iubesti pe cineva si sa speri la ceva. – Allan K. Chalmers
Simtul umorului este unul din cele mai bune articole de imbracaminte pe care cineva le poate purta in societate. – William Makepeace Thackeray
Nimanui nu-i pasa daca esti trist, asa ca ai putea la fel de bine sa fii fericit. – Cynthia Nelms
Cel mai bun mod de a te inveseli este sa incerci sa inveselesti pe altcineva. – Mark Twain
Nu am bani, resurse, sperante. Sunt cel mai fericit om in viata. – Henry Miller
Fericirea nu e o destinatie. E un mod de a trai. – Burton Hills

Sper ca te'am ajutat :X :* Fundita? batting eyelashes :X