| ashley26pink a întrebat:

Hello!
Azi am dat test la istorie, si nu cred ca am facut bine un exercitiu. In carte nu am gasit nimic, iar profesoara mi-a spus ca nu vrea sa imi dea raspunsurile (am intrebat-o dupa test).
Imi puteti spune cine a fost contemporan cu :
Franz Joseph
Ludovic Filip
Abraham Lincoln
Simon Bolivar
James Watt
Giuseppe Verdi
Otto von Bismarck
Alfred Krupp
Marie Curie

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te pe ro.wikipedia.org si cauta-l pe unul, de exemplu Franz Joseph. La sfarsitul articolului despre el exista doua trimiteri: Nasteri in (anul nasterii lui) si Decese in (anul mortii lui). Intrand pe trimiteri vei gasi pe mai multi nascuti ori decedati odata cu Franz Joseph si acestia au fost toti contemporani cu el. Procedeaza la fel si cu ceilalti si vei vedea cine le-au fost contemporani, daca nu ai rabdare pana vei primi testul. Succes si numai bine!

| ioanaioana a răspuns:

Pai cauta si tu pe net sau uitate in caiet la ce ai scris dar cel mai bine ar fi sa ai rabdare sa primesti testul