| aragon18 a întrebat:

Hello! happy In vara ma duc la unchiul meu, in Italia, o saptamana. Voi mege cu varul meu si prietena lui. Doar cu ei, fara parinti happy. Eu nu am mai fost niciodata intr-o tara straina fara parinti, si nu stiu cum ma voi comporta acolo. noaptea straight face. Ce as putea face ca sa adorm mai repede sau sa ma obisnuiesc sa dorm in locuri straine? straight face Cateodata imi vin 1000 de ganduri, mereu cand plec undeva mama plange si mereu imi amintesc de acel moment, sau orasul in care stau, prietenii si colegii mei. si nu vreau sa mi se faca rau acolo si sa stric tot. Imi doresc de mult sa merg, dar nu stiu cum imi voi petrece noptile.Imi voi lua laptopul si nu stiu cat de mult as putea sa stau pe mess sa vorbesc cu prietenii, voi avea si cateva carti bune de citit. dar totusi.ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?straight face Chiar imi doresc sa merg acolo, si nu as vrea sa dau inapoi doar din cauza asta...

Răspuns Câştigător
| hândel a răspuns:

Eşti NEBUN/Ă?!?!?!?!? Să citeşti o carte, să vorbeşti pe mess... în Italia?!?!?! Stai să ajungi acolo, să vezi ce-or să-ţi pară orele secunde, şi n-ai să mai vrei să pleci. Italia este ţara mea preferată din toată lumea. Sunt nenumarate lucruri de văzut acolo, o sumedenie de activităţi cu care-ţi poţi umple timpul liber, iar tu te preocupi de plictiseala pe care crezi c-o vei îndura?!?!?! Eu d'abia aştept să plec înapoi în Italia. Fii mai entuziasmat/ă de plecare, şi nu te mai gândi la ce laşi în urmă pentru. 7 zile. Gândeşte-te câte lucruri frumoase vei vedea, cu câte amintiri frumoase te vei întoarce, câte nazbâtii probabil vei face acolo şi le vei povesti la întoarcere. Drum BUN, şi distracţie la maxim!winking

4 răspunsuri:
| resp3ct a răspuns:

E frumos in Italia.Am trecut pe acolo in drum spre Spania.
Daca nu ai somn ai putea sa asculti muzica.
E bine daca iti iei laptop'ul cu tine. Te va ajuta daca vorbesti cu prietenii.

| amanda33 a răspuns:

Eu nu am parasit tara nici pentru vacanta, imi doresc sa o fac si nu am posibilitatea. Tu dai cu piciorul la asta? Colegii, prietenii, mama sunt destul de maturi sa aiba grija. SI mama ar trebui sa stie ca esti in siguranta si sa nu mai planga. Ca sa dormi noaptea, trezeste-te dimineata si fa-ti de lucru, iesi si plimbate toata ziua prin acele locuri, vezi muzee, magazine, parcuri, alei, biserici, manastiri, pesteri etc pana seara. Iti garantez ca o sa pici de somn seara happy. lasa cartile lasa laptopul. Prietenii ii revezi oricand, locurile acelea s-ar putea sa nu!

| PaulB a răspuns:

Pai acum depinde si cati ani ai, cred ca esti destul de mare ca sa dormi fara parinti.si in legatura cu somnul, gandeste-te la ceva frumos. ce-ti place tie, sau canta o melodie ceva sau ce iti place tie mai mult.de gandesti numai la lucrul acela... sper ca ti-am fost cat de cat de folos big grin

| adry_4721 a răspuns:

Pai fa ce iti spune imina du-te si stai linistit ca si eu am fost in italia fara parinti am fost cu prietenul si nu se poate intampla nimica rau. Prieteni tai si parinti trebuie sa inteleaga.