| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU, scuze de categorie.
Am scris intrebarea asta de vreo 5 ori inainte sa o postez si inca imi e rusine cu ea. Sper sa nu primesc prea multe comentarii rautacioase.In fine...
Sunt foarte deprimata.In ultimele cateva saptamani am fost destul de ok, dar au inceput sa ma apuce crizele de plans.Nu pot sa dorm noaptea si, daca totusi adorm, am coșmaruri groaznice.
Ma apuca tristetea cand ma gandesc la viitor, pentru ca stiu ca sunt o persoana slaba, care n-ar putea sa reuseasca in niciun domeniu.Parintii mei nu sunt foarte mandrii de mine; cel putin tata ma critica de cate ori poate, iar mama e multumita de ce spune el, pentru ca "are mereu dreptate", ca sunt o javra ordinara, putoare si pitipoanca.
Nu vreau sa dramatizez, pentru ca stiu ca altii o duc mult mai rau, dar cu ce ma ajuta pe mine sa stiu ca altii trec prin chinuri si mai mari?
Am incercat sa imi iau gandul de la toate lucrurile negative, dar mereu ajung la ele: cand ma plimb, cand merg la scoala, in ore, inainte sa adorm, cand ma trezesc.
Nu mai am niciun prieten si asta imi doboara moralul de tot, e undeva sub pamant acum.
Cand ma gandesc ca vine vara si eu o sa stau acasa si o sa citesc, sau o sa ma uit pe pereti, imi vine sa-mi smulg parul din cap.
Mi s-a luat asa tare de toata monotonia asta deprimanta.
Vreau doar sa fiu fericita si sa imi doresc sa traiesc fiecare zi cu drag. Vreau sa scap de norul asta negru, ce nu ma mai lasa sa-mi duc zilele normal.
Ce credeti ca as putea sa fac sa scap cumva de starea asta?
*Multumesc daca ati citit pana aici.

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Treci printr-o perioada grea.
Niste chestii ce te-ar putea ajuta sa treci prin asta sunt meditatia, cititul si un pic de sport, daca vrei si se poate.
Dar lucrul care te poate ajuta cel mai mult, dupa parerea mea, e sa ai din nou speranta si speranta ar trebui sa apara cand intelegi ca, daca acum e asa, asta nu inseamna ca toata viata ta e asa.
Poti sa te gandesti ce vrei de la viata, dar nu poti face 100 de pasi deodata,de asta e bine sa faci doar un pas.
Nu trebuie sa vezi tot drumul, trebuie sa vezi unde pui data viitoare piciorul,apoi o sa vezi altceva,pana o sa ajungi intr-un alt loc ( alta situatia decat cea actuala).
Gandeste-te care e primul pas pe care l-ai putea face spre un viitor mai bun, spre ati face conditia UN PIC mai buna,apoi pe urmatorul,il faci cand iti dai seama care e, nu trebuie sa stii tot din prima,nu trebuie sa stii deoadata ce vrei, si cum faci asta, dar te gandesti si apar variante,solutii,apoi alegi una,si tot asa,incet incet.
Nu te mai compara cu altii,ei nu au viata ta si nici tu pe a lor.
Incearca sa iti imbunatatesti conditia treptat.
Daca termini scoala, o sa gasesti un job de vrei, daca deja ai terminat o si ai job si nu iti place, o sa gasesti altul, o sa cunosti persoane, sau poti cunoaste persoane si in mediul online.
Poti sa iti faci prieteni si random.

Poti sa te uiti pe canalul tipului asta si sa inveti si sa pui in practica ceea ce ti se potriveste :

https://www.youtube.com/user/StudioB2kBS/videos

| Felissa13Eden a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Multumesc, ma mai uit la Levi din cand in cand si imi place mult.

| anonim_4396 explică (pentru Felissa13Eden):

Levi e ala cu masonii si "politia care-ti bate la usa sa-ti dea bani" e o gluma de baiat ala!

10 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Considerand ca esti totusi pe la liceu, ai putea incerca sa-ti faci un iubit cu care sa mai pierzi timpul.
Sau sa investesti timpul liber perfectionandute intr-un anume domeniu, ceva care te-ar putea ajuta pe viitor.

| Superior a răspuns:

In concluzie,ai note mici la scoala? Ce clasa esti? Tu ai intrat in situatia asta,e vina ta. Tot ce poti face e sa... iti schimbi viata. Sigur si tu te-ai gandit la asta,dar e prea greu,nu poti, etc. Poti, la fel cum poti manca, poti sa-ti faci si viata mai buna.
Nu vreau sa fiu rau, dar binele se vindeca uneori si cu putin rau.

| syd a răspuns:

Continua sa citesti. si cauta-ti prieteni care merita, desi asta e greu de gasit. de obicei dai de ei cand te astepti mai putin. poti incerca si pe net, nu ai nimic de pierdut. nu te expune inutil niciodata si drumul e mai important decat destinatia

| Felissa13Eden a răspuns (pentru syd):

Multumesc, o sa incerc.

| syd a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Si trebuie sa incerci sa te schimbi putin pe plan psihic, desi nu e usor/poate crezi ca nu merita. ai sanse sa reusesti mult mai multe daca iti modifici atitudinea, in primul rand sa iesi din bucla asta. dar implicit o sa te schimbi si tu si poate nu vrei asta sau ti-e frica. ma rog, la urma urmei tu trebuie sa decizi daca merita si ce merita sa faci

| FaraNume1245 a răspuns:

"dar cu ce ma ajuta pe mine sa stiu ca altii trec prin chinuri si mai mari?" - asta n-o sa intelegi pana cand n-o sa treci chiar tu prin anumite chinuri.
"Mi s-a luat asa tare de toata monotonia asta deprimanta." - de ce nu faci ceva in legatura cu asta?
"Vreau doar sa fiu fericita si sa imi doresc sa traiesc fiecare zi cu drag. Vreau sa scap de norul asta negru, ce nu ma mai lasa sa-mi duc zilele normal." - ce te impiedica sa traiesti fiecare zi cu drag?
"Ce credeti ca as putea sa fac sa scap cumva de starea asta?" - cu siguranta nu sa intrebi pe TPU.

| AdrianaB1 a răspuns:

Acum suntem la perioada cand credem ca toti sunt impotriva noastra,si nimeni nu ne intelege.
Incearca sa treci peste,sa fii vesela, sa zambesti mult.
Nu toti au aceleasi capacitati de gandire.
Incearca sa le explici parintilor tai, ca nu e vina ta, e vina lor de viata si soarta ta.
Traieste frumos, si totul o sa fie bine!

| copilaroasa2k17 a răspuns:

Daca parintii tai sunt receptivi, iti propun sa mergi sa vorbesti cu ei si sa discuti aceasta problema. Intreaba-i ce-i deranjeaza cel mai mult pe ei la comportamentul tau si cum ai putea sa te schimbi pentru a fi totul bine. Discuta cu ei. Spune-le cum te simti. Daca spui ca nu mai ai prieteni, ei bine, aici singurii prieteni pe care ii mai ai si care iti vor binele (desi uneori o arata in moduri diferite) sunt parintii tai. Familia. Numai bine! Si P.S. Daca ai nevoie de o prietena pentru sfaturi sau doar asa, I'm here happy