| Viorela_4419 a întrebat:

Ciau, am 17 ani, in 3 febroarie fac 18. Acum stau in italia cu parinti mei is la scoala aicia si umblu cu un baiat din timisoara(unde locuiesc eu) de 2 ani. El face 20 de ani peste cateva zile si Parinti mei nu vor sa ma lase sa merg in romania acum sa-l vad in vacanza de vara ca de obicei. Dupa ce ca pot sa-l vad doar de 2 ori pe an nu ma lasa nici acum, si m-am saturat mereu imi zice ce sa fac ma cert mereu cu mama si stiu ca asta ma va desparti de prietenu meu. Ne iubim mult si nu vreau sa ne despartim din cauza mamei mele. As vrea sa stiu daca pot sa plec de acasa avand 17 ani jumate in romania, fara sa stie parinti mei? si ar putea politia sa-mi faca ceva sa ma oblige sa ma intorc acasa? Va rog astept raspunsuri.

Multumesc mult!

3 răspunsuri:
| giovannutzu a răspuns:

Nu poti.
eu sunt in sicilia.
daca nu esti majora nu poti sa pleci de una singura.
spune-i prietenului tau sa te mai astepte pana faci 18 ani.daca te iubeste te mai asteapta. daca te observa la vama ca nu esti majora te da jos si trebuie sa astepti urmatorul autocar care se intoarce inapoi. poti sa ai ghinionul sa fie autocar urmatoarea zi si sa stai in ploaie pana a doua zi, si mai ales pe timpul asta nu-ti doresc.a patit-o un prieten de-al meu, deci nu te risca.ast fundita daca ti-am fost de ajutor

| Viorela_4419 explică (pentru giovannutzu):

Pai nu-i asta problema ca eu mai o saptaman si merg in romania.in vacanta,, si nu vreau sa ma mai intorc. ma refer daca legea spune ca nai voie sa pleci de acasa daca nai inca 18 ani
.(p.s: poti sa pleci din Italia daca esti minor dar nu poti sa te intorci inapoi)

| Spartanul07 a răspuns:

Nu poti pleca daca nu esti majora si cum a zis giovan sa ai noroc cu autocaru sa nu te dea din avion jos pe la mijlocul drumului:p