| yonnootzzz a întrebat:

Hello TPU!

Poate cineva sa imi zica la ce oficiu postal ajung coletele din UK? Ma refer la oficiul postal de care apartin sau pasta cu oficiu vamal.
Daca stiti din experienta si puteti sa ma ajutati va rog sa raspundeti. Ofer funda!

Si daca tot stiti puteti sa imi ziceti ce taxe vamale si TVA se percep la produsele non-UE? Stiu ca UK e in UE dar intreb asta ca site-ul de unde am cumparat eu are filiala si in SUA si in UK, Europa si nu stiu de unde vine.

Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Daca iti trimite coletul cu o firma de curierat, coletul o sa iti ajunga direct la poarta. Pai, desteapto, daca firma de la care nu stiu ce ai cumparat tu are filiala in UE, normal ca pachetul o sa iti vina din UE. Nu o sa-ti vina de la divizia din USA, ca aia livreaza in USA si Mexic, Canada, Caraibe si la mama zmeului prin continentul lor pe-acolo. Dar cred ca si tu stiai asta, numai ca ai pus intrebarea asta ca sa vada fraierii de pe TPU cat de importanta esti tu si sa gasesti un prost de fraier ca mine sa iti raspunda!

1 răspuns:
| Baton a răspuns:

Daca coletle respective vin cu avionul ele se presc la oficiul postal aflat in orasul cu aeroportul.La orice colet primesti un cod de ivrare iar acel cod sunand la posta vei putea urmarii coletul.