| condemnedAntagonist a întrebat:

Hey.Am observat toată răfuiala asta între oameni, cu pro şi contra în legătură cu eutanasierea maidanezilor.
Şi un fecior de 4 ani a fost "sfâşiat" de o haită de maidanezi.
Păi uitaţi părerea mea.
1.Am un rus în şcoală. Acesta mi-a fu...tut o palmă.Mă duc să bombardez toată Rusia.Sunteţi de acord? Cam aşa şi cu maidanezii.
Ar trebui eliminati cei cu rabie,agresivi, bolnavi cu tumori şi alte boli car e necesită TRATAMENT SCUMP.
2."Ar trebui ca oamenii sa nu mai aibă sufletul atât de rece şi să doneze bani să facem adăposturi,hai să ne unim!".Păi,hai să donăm bani,dar ştiţi unde ajung ei?
Ştiţi că oamenii prind maidanezii, îi ţin 2-3 zile,îi eliberează,îi prind iar,şi situaţia se repetă, iar respectivii primesc câte 300 de lei.
Pe lângă aceşti 300 de lei mai vin şi bani pentru necesităţile câinilor din adăposturile care există deja,şi alte lucruri, înţelegeţi voi unde bat.
3."Dacă vrei maidanezi,ia-ţii la tine acasă şi ai grijă de ei".Adică dacă mi-e milă de oamenii din lagăr,să-i las să se refugieze la mine în sufragerie, mă duc să le fac o mămăligă caldă la toţi?
4. Săracul copil de 4 ani a fost sfâşiat de câini, altul a fost mutilat şi a rămas fără muşchii de la piept şi organele genitale...Familiile lor sunt revoltate.Ziariştii sunt revoltaţi. Cetăţenii sunt revoltaţi.Străinii sunt revoltaţi,de asmeni politicienii,Băsescu,Ponta,Brigitte Bardou,străbunelul din mormânt,verişorii, şi rudele lor de gradul 3, vecinul meu care a avut tentativă de sinucidere.
Adică toţi suntem revoltaţi că a murit un copil.
Că ăsta e un fenomen inexplicabil care se întâmplă odată la 100 de ani.Vă rog frumos(Cu toate că cer imposibilul)Să fim realişti.Cam câţi copii mor,anual,lunar,săptămânal,zilnic? Vreţi să ţinem doliu pentru fiecare în parte? Sau sunt unii mai speciali,să ne pară rău doar de ei? Înţelegeţi voi,şi până la urmă,nu cred că maidanezii sunt cauza număru' unu de moarte.Şi de asemenea nu cred că mor mai mulţi oameni de gheara câinelui decât câini de mâna omului.

Şi pot să mânc câcat aşa mult şi bine,dar nu mai este necesar. Spuneti-mi dacă greşesc, şi ce păreri aveţi voi despre tot rahatul ăsta.

39 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Esti vegetarian? Nu ai haine sau pantofi de piele? Este cel mai stupid lucru sa spui ca nu esti de acord cu eutanasierea atata timp cat omori atatea animale pentru a te hrani, dar dintr-o data "Vai ce iubesc eu javrele nefolositoare cu purici si capuse, cu n boli care te pot ataca oricand".

| condemnedAntagonist explică (pentru CautNume):

Ăăm...Sunt lacto-vegetarian/ă şi nu, nu am îmbrăcăminte făcută din nici un fel de animal.Nu sunt nici pro nici contra eutanasierii, mi-am zis părerea strict personală şi nu mă mai interesează ce o să se întâmple, şi nici nu mă ling în gură cu animalele. Ziceam doar că trebuiau să se ocupe de ele de la bun început, nu după ce s-au înmulţit cu sutele.

| CautNume a răspuns (pentru condemnedAntagonist):

Sunt de acord ca trebuiau sa se ocupe de ele de la bun inceput, dar dupa cum vezi nu au facut asta si acum nu mai exista alta solutie...

| CautNume a răspuns (pentru condemnedAntagonist):

Apropo, "lacto-vegetarian/ă" thinking interesant ca nu stii ce esti...

| condemnedAntagonist explică (pentru CautNume):

Oh,mi se spune des.batting eyelashes

| Wehrmacht a răspuns:

Gresit.Ziaristii nu sunt revoltati. Ziaristii sunt fericiti ca au un subiect despre care sa bata campii cel putin o saptamana.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Ai dreptate, crezi ca se uita cineva acum la bunica care nu si-a supravegheat nepotul? cand e mult mai usor sa dam vina pe niste caini?
1.Sa fim seriosi copilul putea sa tipe cand vedea cainii dar daca o fi tipat cine sa fie acolo sa-l auda?
2.Copilul cica era in,, parc'' voua vi se pare ca adunarea aia de boscheti seamana a parc?
3.Blocurile erau foarte aproape dar niciun locatar nu l-a auzit.da da mai bine spuneau ca nu au vrut sa-l auda pentru ca sunt niste ignoranti, probabil se bazau pe faptul ca va iesi vecinul de la parter sau cel de sus.
4.Toti sunt agresivi? da-o naibii de treaba am vazut cum ii prindeau la stiri si erau unii care nu faceau niciun zgomot/nu maraiau desi erau tratati violent.
5.Vai un hingher a fost muscat, ce agresivi sunt cainii! Da da-o naibii de treaba daca cineva te alearga sa te prinda tu ca om faci ceva dar animalul care are instinctul de supravietuire mai dezvoltat?
6.Criminalii,hotii,violatorii,pedofilii stau bine mersi in inchisoare cu 3 mese calde pe zi, doua feluri de mancare la pranz..pentru animalele astea avem bani?

Am si eu un caine de talie mica care mai iese pe la strada si crede-ma nu exista zi in care sa nu ies in graba afara pentru ca il aud tipand.Copii vecinilor au in jur de 4-13 ani dar parca sunt niste jigodii de om. Uneori se joaca frumos cu el dar cateodata il lovesc cu ce gasesc, de exemplu acum cateva zile imi aduce o fetita dintele catelului in mana si imi spune,, l-a lovit cu piatra in fata nu stiu cine''. Cand l-am luat la rost a venit masa sa-l apere,, ca asa sunt copii''.

Scuze pentru eventualele greseli dar m-am grabit.

| BiuL a răspuns:

Ai dreptate, ai raspuns corect si pertinent tuturor acuzelor care ni se aduc noua celor carora nu sunt de acord cu eutanasierea.

http://www.occupyforanimals.org/......-dogs.html

| drogh a răspuns:

Intr-un fel ai dreptate dar totusi trebuie sa te gandesti ca, daca nu murea acel copil, nimeni nu misca un deget ca sa elimine si cum ai spus tu cei care au probleme si necesita multi bani. Ar fi lasat totul pe apa sambetei si gata. Totusi, ar trebui sa tinem doliu pentru ca necazul acelui copil se putea intampla oricui chiar daca multi ar spune,, Vai, eu stiu sa ma apar!''. Si in alta ordine de idei, unde ar vrea sa bage toti 120.000 de caini? Unii sigur o sa mai vagaboteasca pe strazi si cand nu o sa mai aiba hraina, apa si o sa fie singuratici, o sa se transforme si ei in niste javre de neoprit. E dureros sa vezi pe unii cuminti cum incearca sa-si caute un stapan, asta e alta treaba si trecem la alta poveste. Si poate nu gresesti, nu mor in fiecare zi copii din cauza asta dar orice masura de prevenire e bun-venita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate sayWhaaat. Ar trebui eutanasiati. Si nu, daca ala ti-a dat o palma dai si tu un pumn (cel putin asa fac eu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rusia o poți bombarda doar dacă te crezi Mihai Viteazul laughing) Cu eutanasierea, nu știu ce să zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zici "fecior" in lehamite.Dca ar fi "feciorul" tau, ai spune fiu.sau daca ar fi fratiorul sau nepotul tau,nu ai mai scrie asta. E doar un copil nevinovat care nu mai este.Un copil a ramas fara fratior,parinti fara fiul lor drag,care ar fi vrut sa- cresca,era lumina ochilor lor.Un copil care ar fi vrut sa traiasca,sa se joace, sa lege prietenii, sa mearga la scoala, sa iubeasca. Peste putin timp tu si noi de altfel vom uita aceasta tragedie, dar fratiorul acela nu va uita.Va trai cu cosmaruri,parintii la fel,vor plange o viata intreaga,bunica la fel.

Scrii in lehamite,citez, "adica suntem toti revoltati ca a murit un copil''. parca ai spune,eee, da-l in colo, un copil. Sunt si altii, nu-i asa?
Gandesti naspa, aia-i.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar acum vad la stiri, un urs prin oras, ce zici, ii lasam si pe astia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta cu maidanezii o mediatizeaza pentru a ne distrage de la Rosia Montana si pentru a manipula masele de oameni.
Noroc.

| vangaelis a răspuns:

Gresesti.Imi pare rau ca nu-mi vine sa-ti scriu pe larg dar sunt satul de subiectul acesta si de omuletii contra eutanasierii. chestia cu bombardatul rusiei, persoanele din lagar, etc nu-si are rostul.
Fii serios, intr-o comunitate umana nu-si au rostul acesti maidanezi care sunt un real pericol. Sa fii atacat de ei cand vrei sa pleci la serviciu, etc. Ce naiba? cica se apara dar ce am eu cu ei ca sa se apere?
Instinctul de haita e ceva specific animalelor salbatice.Si faptul ca am fost muscat de 4 ori intr-un an de caini diferiti ti se pare ok? Si nu sunt din Bucuresti. Sunt realistic, tin la integritatea mea fizica.

| sayWhaaat a răspuns:

Parerea mea este ca mananci mult rahat, si refuzi sa vezi realitatea.
Statul nu are bani de investit in adaposturi, si chiar daca asta nu e adevarat, asta e situatia. Spui ca trebuie eutanasiati doar cei cu boli? Tu crezi ca va lua cineva javra cu javra la mana sa vada care, ce are? NU.
Deci, da, e o metoda cruda, dar sa-ti fie frica sa iesi noaptea pe strada e absurd, trebuie eutanasiati.

| BiuL a răspuns (pentru sayWhaaat):

Mie mi-e frica sa ies noapte din casa din cauza talharilor, violatorilor si criminalilor, nicidecum a cainilor care nu ataca fara motiv. Ii eutanasiem si pe astia?
Nu are statul bani de investit in adaposturi? Nu stiu cum dar la noi in Oradea (a spus si la stiri) s=au gasit bani pentru adaposturi si caini comunitari. Numai in Bucurestiul cel bogat nu se gasesc...

| Wøodenpints a răspuns (pentru sayWhaaat):

Câinii sunt motivul pentru care-ți este ție frică să ieși noaptea pe stradă?
Și eu care mă gândeam la cetățenii tuciurii mari iubitori de fier vechi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru BiuL):

Nu ar fi rau sa incepem cu violatorii, tilharii, criminalii, sa dam un exemplu de corectitudine umana. Ne "luptam" cu cei mai slabi si ne batem cu pumnul in piept ca sintem tari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Corect!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Nu e cruda deloc metoda, aceste javre sunt un pericol public, sunt niste fiare salbatice. daca vrea dansul, sa ia cati de muti poate, are timp 14 ziel, cred ca se adopta gratuit.El si ceilalati iubitori. Poate o sa le faca si statui pentru gest.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Numai pe caini nu am investit bani. Noi nu suntem si nu avem bani pregatiti pentru inundatii si alte calamitati si trebuie sa dam pe caini. Tara arde si baba se chiaptanalaughing

| sayWhaaat a răspuns (pentru BiuL):

Nu sunt eu responsabil de faptul ca tu ai foarte mari lacune in domeniul asta, dar iti dai cu parerea, nu are rost sa intru in detalii.

| sayWhaaat a răspuns (pentru Wøodenpints):

Cainii vagabonzi nu ar trebui sa existe si punct, in nici o tara civilizata nu vei vedea asa ceva.
La nemti, daca vrei sa iti cumperi o pisica trebuie sa ceri acordul vecinului, insa mentalitatea asta de toata jena pe care o aveti majoritatea ne impiedica si pe noi sa evoluam.

| Katherine20 a răspuns (pentru BiuL):

Ioi si tu esti din Oradea? :O si eu big grin

| Leptosome a răspuns:

Ai reusit sa nimeresti punctele sensibile ale acestei situatii. Stim toti ca acel copil nu a fost primul si nici ultimul om omorat de un caine. Dar, cum ai spus si tu, nu inteleg ce e cu atata valva. Masuri ar fi trebuit luate cu mult timp in urma, dar cu siguranta nu acestea. Cati caini prietenosi si nevinovati se afla pe strazi? Caini care candva au avut stapan. Si inca un lucru, sunt zeci de babe crizate la televizor care tipa si plang din cauza cainilor. Pai ma femeie, cu ti s-a mai spus, adoptal, doneaza. Au impresia ca daca se jelesc la camera toata ziua rezolva ceva. Si nu numai ele fac asta, mai sunt specimene de genul acesta. Suntem un popor de lasi. Daca chiar am vrea sa rezolvam problemele trebuie sa ne implicam toti. Nu sa il lasam pe ala mai slab sa munceasca iar noi doar sa cerem. Nu am nicio idee cum se va incheia aceasta zapaceala, dar sincer am incetat sa mai sper ca se va termina bine.

| Alin0001 a răspuns:

Absolut de acord cu tine!

| Roby669 a răspuns:

Daca era copilul tau nu mai gandeai asa.
La faza cu eutanasierea sunt de acord, dar un caine care este cuminte poate deveni oricand agresiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roby669):

Daca era copilul mu aveam grija de el, ai vazut tocmai unde s-a dus? unde a fost bunica si unde erau copii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect! In acest caz de ce nu intervine Protectia copilului sa o ia la intrebari pe bunica? Durerea ei nu este mai mare decit a altor parinti care si-au pierdut copiii pentru o vina mult mai mica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roby669):

Corect.Numai dupa ce pierzi pe cineva, mai ales sfasiat de caini, devorat, atunci iti dai seama. Pesemne ca Tapis nu a primit nicio muscatura.Alaltaieri un caine a muscat- pe sotie cand iesea din carmangerie, pentru ca si-a retras sacosa cu cumparaturi.Noroc cu trecatorii.A ramas cu sechele,nu mai doarme bine noaptea,sper sa-i treaca cat mai repede. Desigur ca toata lumea e revoltata,e vorba ca se inmultesc repede, f repede, in curand nu mai avem loc de ei. Corect, un caine cuminte poate deveni rau oricand, mai ales cand e flamand. E timp destul(14 zile) ca iubitorii de caini, sa-i adopte. Pacat de acel copil si nu numai de el, sunt sute de mii de cazuri de muscaturi de care nu stim.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai copilul ala putea sa fuga.Chiar si daca il urmareai sa il iei inapoi cainele ala putea sa ii aplice o muscatura letala.Ca sa faci ce ai spus tu trebuie sa asta-i fix cu ochii pe el non-stop sau sa-i pui o lesa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Asa si trebuie,este copil omule nu caine, mamaia s-a dat la barfa si gata, nu-mi spune de aceste femei, mergand cu nepotica mea in parc am invatat din auzite cum sa face o plachie buna de crap, ce trebuie sa maui adaugam la ciorba de burta, si toate cele, nu zic ca este rau dar beleste ochii la copil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ma intrebi pe mine? Daca detinea de mine asa ceva o bagam si pe bunica in rahat de nu se vedea

| Roby669 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Cum sa fuga ma cand erau 6 caini pe el?

| Wehrmacht a răspuns (pentru Roby669):

Eu i-am raspuns ursuletului.Citeste si afla despre ce e vorba.El a zis ca acel copil n-a fost supravegheat si eu am zis ca putea sa fuga de langa bunica-sa.

| altuser a răspuns:

Inntr-o romanie paralela, s-ar putea intampla ce povestesti tu pe acolo.
Sincer, atata timp cat dispar de pe strada pentru mult timp, chiar nu ma intereseaza ce le vor face. Banii pe adaposturi sau alte chestii de genu, nu se vor duce unde trebuie. Trebuie sa scapam cumva de ei, cu toata iubirea ta, trebuie sa recunosti ca sunt prea multi, iar daca pana acum nu ai avut antecedente nu inseamna ca nu vei avea pentru ca tu iubesti cainii.
Nu or sa faca eutanasieri cu serinca si cu bata. Iar banii pe chestia asta o sa le intre lor in buzunar.
Mi-a placut ce ai zis:,, Daca era copilul meu, aveam grija de el" ma amuza, trezeste-te la realitate, nu mai visa.
Cine crezi ca va lua fiecare caine sa il verifice de boli? putina seriozitate...
Daca nu era chestia cu copilul, nimeni nu facea nimic. Era si timpu sa se faca ceva lagat de caini, pacat ca a trebuit sa moara cineva.
Daca ar fi sa alegi dintre viata cainilor(a toti, sa zicem ca statu le face adaposturi de 5 stele, etc) si viata unui membru din familie, pe cine ai alege?
Ziua trebuie sa fii atent, mai ales daca esti singur, iar noapte e foarte periculos. Tre sa scapam de ei, nu conteaza metoda
Eu sunt pentru eutanasiere, si dupa sa amenajeze locuri speciale. Dar cum nu o sa se intample...
Si stai linistit, nu or sa ii omoare pe toti, si daca subiectul asta ii va mai scadea din popularitate, nici jumatate nu vor disparea.

| CosminCConstantin a răspuns:

Asa ar fi foarte corect sa eutanasieze decat caini cu boli grave si ceilalltai sa donam si sa facem adaposturi de acord cu tine straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru CosminCConstantin):

El primul laughing mor de ras