| Hannaaa a întrebat:

Hey ! Azi , la romana ne'a pus sa facem enunturi cu niste cuvinte ( de exemplu , urat , frumos,placut ) sa fie pe rand adverbe , adjective , verbe , substantive ... Si eu nu am idee straight facestraight facestraight face Imi puteti spune o propozitie cu fiecare valoare morfologica si sa'mi explicati de ce? E urgent !

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

1. Colegul meu este un baiat urat. (adj)
2. Uratul sperie pe oricine (subst.)
3. Nu pot sa singura, ca imi este urat (adv de mod)
4. Vecinul de toti urat, a devenit mai bun ( vb la participiu)
5. Mi-am cumparat un ghiozdan frumos (adj)
6. Sa privesti frumosul este o incantare (subst)
7. Elevul a invatat sa scrie mai frumos.(adv de mod)
Verb nu poate fi
8. Vecinul meu are un aspect placut (adj)
9. Filmul nu mi-a placut (verb)
10. Placutul surprinde privirea (subst)
Era greu?happy

| Hannaaa explică (pentru raluk27):

Nu blushing Mersi mult >big grin

| EZ_Emy_2002 a răspuns (pentru raluk27):

Vreau ca cuvantul trei sa fie adjectiv

5 răspunsuri:
| EZ_Emy_2002 a răspuns:

Vreau ca cuvantul trei sa fie adjectiv o propoziti vreau

| alyntush a răspuns:

Salut! luam adjectivul "urit" de ex.:! 1)este urit sa raspunzi la oameni mai in virsta.(se pune intrebarea de la verbul "este"."cum este sa raspunzi la oameni mai in virsta", si atunci raspundem:"este urit." 2)mihai se comporta urit la lectii(aici cuv. "urit"este adjectiv, deoarece cind punem intrebarea "cu se comporta mihai la lectii?" si raspunzi:urit".3)maimuta se uriteste in oglinda.(este verb), punem intrebarea "ce face maimuta?", si raspundem"se uriteste."4)In cale mi-a sarit o uriciune. punem intrebarea:"ce mi-a sarit in cale?", si raspundem :"o uriciune:este substantiv...si asa mai departe cu celelalte adjective! happy

| raluk27 a răspuns (pentru alyntush):

Sorry dar scrii prostii. In exemplul 2, cum sa fie intrebarea "cu ce?" Intrebarea corecta e "cum?" (se comporta) si urat este adverb de mod. Ideea era sa nu schimbi forma cuvantului, sa-l "substantivizezi" (in exemplul uraciune), ci sa-l lasi la fel. La fel, in primul exemplu e tot adverb si raspunde la intrebarea "cum?" Te sfatuiesc sa mai inveti putina gramatica happy