| yalberto98 a întrebat:

Ma ajuta si pe mine cinevarepede cu un exercitiu la romana :construiti enunturi in care cuvintele cuminte,dragut,frumo sa fie, pe rand, adjective si adverbe cu functia sintactica de nume predicativ dau funda.

Răspuns Câştigător
| Lariii99 a răspuns:

Heii.
Uite aici propozitiile:
Cuminte:
a)adj. : El e cuminte.
b)adv.: Fii cuminte!
Dragut:
a)adj.: Prietenul meu e frumos.
b)adv.El devine mai dragut decat a fost in trecut.
Frumos:
a)adj.:Copilul e frumos.
b)adv: Tu pari frumos dupa poze.

Sper ca te-am ajutat!
Fundita, te rog? puppy dog eyes

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Strumpfi a răspuns:

Stai ca ceva nu e bine. Adjectivele sa fie Atribut adjectival, si adverbele nume predicativ, nu?straight face

| yalberto98 explică (pentru Strumpfi):

Nu si adjectivele sa fie nume predicativ

| yalberto98 explică (pentru Strumpfi):

Si adjectivele si adverbele trebuie sa fie nume predicativ.

| mangekyousharinganeternal a răspuns:

Sunt clasa a opta si eu am de favut acelasi exercitiu la romana asa ca multumesc pentru propozitii ps asta e forumul meu http://otaku.forumest.ro/forum

| Micle_Nicusor_1992 a răspuns:

El este cuminte=> este cu adj si cu adv este pe ei ii considera cuminti

| Stefan_Anamaria_1993 a răspuns:

Ii dau dreptate fetei, daca e adjectiv atunci nu mai are cum sa aiba functie sintactica de nume predicativ

| Lariii99 a răspuns (pentru Stefan_Anamaria_1993):

Heii..imi pare rau ca te contrazic si pe tine, si pe Strumpfi, dar se poate ca adjectivul sa aiba f.s. de nume predicativ.
Bye happy