| anonim_4396 a întrebat:

Hey,TPU! Am 13 ani si la vara as vrea sa ma duc intr-o tabara in Grecia.Ea are un pret foarte bun, dar trebuie sa tin cont ca si toata familia vom merge in concediu si sora mea va dori sa mearga si ea intr-o tabara.As vrea sa strang aproximativ 7-8 milioane pana la data platirii taberei.Cum pot face asa ceva? Adica,as vrea sa lucrez undeva pe timp de vara, dar nu stiu ce as putea facebig grin.

3 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Bună!
vrei să te angajezi la 13 ani? fără supărare,dar eu cred că eşti cam mic/ă.nu trebuie neaparat să te angajezi. poţi strânge bani şi altfel. uite cum:
deci,în fiecare zi poţi să faci treburi casnice, poţi lua note bune la şcoală, poţi să înveţi mai mult acasă, poţi fi mai resposabil/ă etc.şi majoritatea părinţilor dau recompenselaughing ştii ce să le ceri? pentru munca aceasta zilnică, să îţi dea şi ei 5 lei sau 10, cat vrei tu, zilnic.şi aşa, până la vară, dacă nu o să îi cheltui o să strângi ceva bănuţi. poţi face chestia asta şi cu bunicii, ca să ai mai mulţi.adică,şi de la părinţi, şi de la bunici.
Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa scapi in primul rand de sora ta, daca esti egoista, pentru a avea tu bani sa mergi. Fa treaba prin casa contra-cost, pe la bunici tot contra-cost, sau sa vezi pe cine mai poti ajuta! La 13 ani, nu te supara, nu te v-a angaja nimeni...

| geo11 a răspuns:

Eu tias recomanda sa speli masini