| Konan13 a întrebat:

am 2 intrebari: 1 - Cine stie animeuri de groaza mai scurte gen Another?
2- Ce animeuri noi stiti? (care au aparut in 2012-2013) Mersiii + FUNda!

Răspuns Câştigător
| Cupcakestar a răspuns:

1--Death Note
-Zombie-Loan
-Claymore
-Tokyo Majin Gakuen Kenpuchou
-Higurashi no Naku Koro ni
-Tokko
-Gakuen Mokushiroku: Highschool of the Dead
-Hellsing
-Vampire Hunter D: Bloodlust.
-Perfect Blue
-Boogiepop Phantom.
-Kakurenbo: Hide & Seek.
-Trinity Blood.
-Mermaid Forest.
2-Astea-s mai de groaza:
-No.6
An: 2011
Nr. episoade: 11
Rating: 17+ (violenta, caracter profan)
Gen: aventura, drama, psohologic, SF, post-apocaliptic, distopie, shounen-ai.
Plot: Sion este un adolescent foarte inteligent care traieste in orasul numit No.6, construit dupa marele razboi, care a lasat doar putine zone din lume locuibile. In ziua cand acesta implineste 12 ani, intalneste un adolescent care isi zice "Nezumi", care fuge de autoritati. Patru ani mai tarziu, acestia se intalnesc din nou, iar Sion incepe sa descopere secretele intunecate ale aparentului paradis No.6
Parere personala: e un anime care mi-a placut, de fapt din cauza acestuia am inceput sa mai caut anime-uri noi. Desi e shounen-ai, nu se simte foarte tare influenta, si daca poti trece peste un sarut, poti chiar sa te gandesti la relatia lor ca la o prietenie profunda. Muzica e buna, personajele interesante, plotul decent, si chiar daca sfarsitul e putin grabit, merita vazut. Ultimele episoade, in schimb, nu le recomand celor sensibili, pentru ca sunt detul de dure. Daca nu puteti vedea cadavre sau sange, mai bine nu...
Nota mea: 8, 75
-Guilty Crown
An: 2011-2012
Nr. episoade: 22
Rating: 17+ (violenta, caracter profan)
Gen: actiune, SF, post-apocaliptic, mecha
Plot: Actiunea are loc in anul 2039, la 10 ani dupa incidentul numit "Lost Christmas", care a dus la imprastierea Virusului Apocalipsei. De atunci Japonia este condusa de o organizatie multinationala numita GHQ.
Ouma Shu este un adolescent de 17 ani care din greseala obtine o putere foarte rara: puterea de a materializa inimile oamenilor in arme/unelte. Un tanar destul de timid, timiditatea datorata unui incident din copilarie, viata lui se schimba cand o cunoaste pe Inori, o tanara membra a unei organizatii rebele numite "Funeral Parlour", care doresc sa opreasca controlul lui GHQ asupra Japoniei.
Parere personala: mi-a placut, desi sfarsitul e detstul de cliseic. Are muzica buna, o grafica foarte buna, personaje decente,...

2 răspunsuri:
| AnaMariaJRock a răspuns:

1-Blood C, Chrono Crusade, Hellsing, Zetman.(Nu stiu sigur daca sunt gen Another, deoarece l-am vazut acum mult timp.)
2-Amnesia,Karneval,Free! Iwatobi Swimm Club, Kuroko no Basuke, Uta no Prince-sama.
Sper sa iti fiu de ajutor.happy

| Cupcakestar a răspuns:

Ce ti-am dat eu nu sunt neaparat scurte!
Sper sa-ti placa!