| mafychokko05 a întrebat:

am un acvariu aqua si punem apa de la robinet. de la un magazin mi-au dat o pastila pentru purificarea apei. m-a intrebat daca am pesti si ce pesti, am raspuns ca am ciclide. deci pe langa faptul ca sa purtat extraordinar de mizerabil, mi-a dat pastila care sa imi omoare pestii. nu ne-a dat nici un fel de informatie doar:aruncati pastila in acvariu.am citit pe net ca respectiva pastila1.trebuie pusa la 100 de litri iar acvariul meu are 60l.2.pestii trebuie SCOSI din acvariu timp de 24 de h daca nu, le provoaca moartea.acum.eu am 9 pesti.7 ciclide si doi pestisori mai umflatei si putini plati cu dungi negre si aurii. unul dintre ei si anume femela sta cu capul in jos si da usor din aripioare si o ia putin in sus dupa parca asa isi revine se scutura se duce jos iar se intoarce cu capu in jos si sta asa...nu stiu ce sa ii faci, precizez ca toata noaptea am spalat acvariu am fiert toate decoratiunile inclusiv pietrisul am spalat si filtrul am schimbat si apa bine inteles si pestii i-am pus in altceva. acum azi dimineata i-am pus in acvariu la 8 dimineata. si tot la fel sta... exista vreo pastila ceva? o solutie? mi-e mila de ea.

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna. eu am un acvariu tot de 60l. Nu am multi pesti pentru ca au mai murit dintre ei. Insa ce am invatat. Apa de la robinet nu e buna deoarece are calcar mult si clor nu mai zic. Eu mai detin si broaste testoase. Apa inainte de a o pune in acvariu nu trebuie fiarta. Trebuie lasata la decantat. Si se gaseste in petshop-uri solutii, dar nu pastile ci sub forma lichida pentru a curata apa. Apa se schimba foarte rar si nu toata odata. Si nu ai cum sa ii ajuti momentan. Daca mai ai intrebari ma poti contacta. App de filtre nu trebuie curatat in fiecare zi. Daca ai unul bun e de ajuns odata pe saptamana. Pestii nu fac mizerie cat broastele. Acolo sa vezi murdarie.

1 răspuns:
| solumaam a răspuns:

Problema este ca acvaristica este un hooby de care te apuci doar dupa ce te documentezi foarte bine despre mediul, soiul, compatibilitati intre diferite soiuri si mai sunt multe de invatat despre ei pentru ca sunt fiinte sensibile si difera foarte mult intre ei.
Ai incercat sa cauti pe net?
Sunt forumuri si diferite site-uri unde poti pune intrebarea exact persoanelor competente!
Ce pot sa i-ti spun decat ca trebuie sa i-ti asumi si raspunderea intretinerii lr si o mare parte din vina o ai tu pentru ca nu te-ai documentat dinainte de a folosi pastila ...nu zic ca vanzatorul nu este vinovat dar interesul lui este sa i-si vanda marfa, mergi la magazin si fa reclamatie la patron si spune-le ca ti-au murit pestii din cauza lui!
Sincer i-mi pare rau de patanie dar chiar nu am idee ce ai putea sa ii faci sa i-si revina la pestisor!