| mafychokko05 a întrebat:

am un acvariu aqua si punem apa de la robinet. de la un magazin mi-au dat o pastila pentru purificarea apei. m-a intrebat daca am pesti si ce pesti, am raspuns ca am ciclide. deci pe langa faptul ca sa purtat extraordinar de mizerabil, mi-a dat pastila care sa imi omoare pestii. nu ne-a dat nici un fel de informatie doar:aruncati pastila in acvariu.am citit pe net ca respectiva pastila1.trebuie pusa la 100 de litri iar acvariul meu are 60l.2.pestii trebuie SCOSI din acvariu timp de 24 de h daca nu, le provoaca moartea.acum.eu am 9 pesti.7 ciclide si doi pestisori mai umflatei si putini plati cu dungi negre si aurii. unul dintre ei si anume femela sta cu capul in jos si da usor din aripioare si o ia putin in sus dupa parca asa isi revine se scutura se duce jos iar se intoarce cu capu in jos si sta asa...nu stiu ce sa ii faci, precizez ca toata noaptea am spalat acvariu am fiert toate decoratiunile inclusiv pietrisul am spalat si filtrul am schimbat si apa bine inteles si pestii i-am pus in altceva. acum azi dimineata i-am pus in acvariu la 8 dimineata. si tot la fel sta... exista vreo pastila ceva? o solutie? mi-e mila de ea.(pestele este tetrazona)

Răspuns Câştigător
| Charlote224 a răspuns:

Hey am văzut întrebarea ta și am zis că te pot ajuta.

Este foarte dificil să ai un acvariu cu peștișori chiar dacă ai puțini. Sunt multe soluții pe care trebuie să le iei. Faci o greșeală destul de mare că pui apa de la robinet. Apa aceia trebuie fiartă mai întâi. Filtrul trebuie să funcționeze tot timpul. Sunt soluții ce se pun în apă pentru a nu se „polua" foarte repede. Filtrul acela are nevoie de spălare zilnică. Sună foarte costisitor până aici nu? Este...

Pentru acea femălă, trebuie să te interesezi la magazinul de animale de unde ai luat peștișorii. Nu este nevoie să fierbi decorațiunuile. Acelea se spală și ele cu o anumită soluție. Toate astea costă ceva, dar dacă vrei să ai un acvariu frumos îngrijit trebuie să ai grijă multă. Acea pastilă e posibil să fie prea puternică în acea cantitate de apă. Nu le mai folosi... și încearcă să folosești soluțiile speciale. Mă gândesc că e posibil și ca mâncarea să fie un factor ce influențează ...starea femelei. Dar cel mai bine aflii ori de la magazin, ori de la un site de mare specialitate în pești.

Sper că am putut să te ajut...

1 răspuns:
| anonimm_2063 a răspuns:

Exista niste vitamine pentru pesti...