| anonim_4396 a întrebat:

happy cine stie cind va fi ploaia de stele stiu ca ar trebui sa fie prin octombrie dar nu stiu in ce zi, cine imi spune happy?

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Ploaie de stele - Draconidele, 8 octombrie 2011
Postat de Cristina Petrescu in La zi pe Metropotam |06 Octombrie 2011 |0 comentarii
Sambata seara, pe 8 octombrie 2011, se anunta o ploaie serioasa de stele. Din pacate, se anunta si ploaie adevarata, ceea ce inseamna ca sansele de a vedea ploaia de meteoriti scad simtitor.

Dar sa va spunem despre ce e vorba - Draconidele, dupa numele lor vechi, Giacobinidele. Acestea sunt un grup de meteoriti a caror "mama" este cometa 21P Giacobini-Zinner, descoperita in 1900 si care da ture periodice, astfel incat ne tot intalnim cu locurile pe unde a dat din coada. Ploaia radiaza dinspre capatul constelatiei circumpolare Dragonul (Draco), de unde si numele mai nou de Draconide.

Draconidele nu sunt intotdeauna spectaculoase, dar au perioade mai active - spre exemplu intre anii 1933 si 1946 s-au vazut pana la o mie de meteoriti pe ora. Experienta din octombrie 2011 se anunta si ea mai activa decat de obicei. Un astronom canadian anunta la inceputul anului o "ploaie dramatica de stele", tot de ~1000 pe ora, iar un reprezentant NASA de la departamantul de observare a meteoritilor mentioneaza posibilitatea de a vedea pana la 750 pe ora. Observatorul Astronomic din Bucuresti ne turteste putin sperantele, spunand:

"Anul acesta însă s-ar putea să vedem mai mulți, 60 pe oră, pentru că ne vom întâlni cu o parte densă în particule a locului prin care a trecut cometa între 1900 și 1907" si mai adauga "Acest curent de meteori produce suprize așa că este musai să îl observăm. Lumina Lunii Pline va șterge din meteori, fiind posibil să vedem mai puține stele căzătoare pe oră."

| anonim_4396 explică (pentru angel74dm):

Chiar nu am stiut despre asa ceva, multumesc mult happy

4 răspunsuri:
| AnnyJonathann a răspuns:

Ploaie de stele - Draconidele, 8 octombrie 2011
Postat de Cristina Petrescu in La zi pe Metropotam |06 Octombrie 2011 |0 comentarii
Sambata seara, pe 8 octombrie 2011, se anunta o ploaie serioasa de stele. Din pacate, se anunta si ploaie adevarata, ceea ce inseamna ca sansele de a vedea ploaia de meteoriti scad simtitor.

Dar sa va spunem despre ce e vorba - Draconidele, dupa numele lor vechi, Giacobinidele. Acestea sunt un grup de meteoriti a caror "mama" este cometa 21P Giacobini-Zinner, descoperita in 1900 si care da ture periodice, astfel incat ne tot intalnim cu locurile pe unde a dat din coada. Ploaia radiaza dinspre capatul constelatiei circumpolare Dragonul (Draco), de unde si numele mai nou de Draconide.

Draconidele nu sunt intotdeauna spectaculoase, dar au perioade mai active - spre exemplu intre anii 1933 si 1946 s-au vazut pana la o mie de meteoriti pe ora. Experienta din octombrie 2011 se anunta si ea mai activa decat de obicei. Un astronom canadian anunta la inceputul anului o "ploaie dramatica de stele", tot de ~1000 pe ora, iar un reprezentant NASA de la departamantul de observare a meteoritilor mentioneaza posibilitatea de a vedea pana la 750 pe ora. Observatorul Astronomic din Bucuresti ne turteste putin sperantele, spunand:

"Anul acesta însă s-ar putea să vedem mai mulți, 60 pe oră, pentru că ne vom întâlni cu o parte densă în particule a locului prin care a trecut cometa între 1900 și 1907" si mai adauga "Acest curent de meteori produce suprize așa că este musai să îl observăm. Lumina Lunii Pline va șterge din meteori, fiind posibil să vedem mai puține stele căzătoare pe oră."
Ordonare:
ordine cronologica
relevanta
HipnoticPoison
(7 Octombrie 2011 20:16 )
HipnoticPoison a răspuns:
Http://www.evz.ro/......428-1.html
RĂSPUNSUL ESTE:
Conţinut obscen/ilegal/piraterie
Caracter irelevant
Neinteligibil/spam
EinsteiNEL
(7 Octombrie 2011 20:20 )
EinsteiNEL explică:
Chiar nu am stiut despre asa ceva, multumesc mult happy
RĂSPUNSUL ESTE:
Conţinut obscen/ilegal/piraterie
Caracter irelevant
Neinteligibil/spam
myhaelutzza
(9 Octombrie 2011 02:14 )
myhaelutzza a răspuns:
Mda.n-am vazut nicio ploaie de stele.doar ploaia normala.x(
RĂSPUNSUL ESTE:
Conţinut obscen/ilegal/piraterie
Caracter irelevant
Neinteligibil/spam

| myhaelutzza a răspuns:

Mda.n-am vazut nicio ploaie de stele.doar ploaia normala.x(