| Noonee a întrebat:

Idei cu ce putem face de Paste? O lista cat mai lunga, sa am de unde alege! merci,

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod traditional, Pastele se face acasa, impreuna cu familia. Casa trebuie sa fie curata si crestinii merg la Inviere.
Daca vreti un Paste mai putin traditional, puteti merge intr-un oras in care nu ati mai fost, sa luati lumina de la o biserica mai deosebita si sa va petreceti ziua vizitand orasul (dar muzeele si toate celelalte puncte de interes vor fi inchise). Daca aveti timp si bani, puteti merge in strainatate, desigur intr-un oras in care este biserica ortodoxa, fiindca fara lumia, Pastele este o zi ca oricare alta, nu merita marcata in mod special. De exemplu Helsinki are o superba catedrala ortodoxa si, in acelasi timp, multe de vizitat.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iata lista ceruta:
1. curatenia in casa cu 1 saptamana inainte,
2. faci cumparaturi pentru Paste, alaturi de mama sau tata
3. cu 2 zile inainte de paste incepe gatitul: cozonacii, oua vopsite, prajituri, pasca, drobul, samd
4. cu 1 zi inainte de Paste - se fac ultmile arnajamente in bucatarie si casa,
5. nopatea de inviere - se merge la biseirca sis e ia lumina
6. ziua de paste cu familia sau nasii, se sta la masa alaturi de familie
7. vizita la alte rude sau primirea musafirilor
8. a 3-a zi d ePaste va odihniti, eventual iesiti la plimbare daca vremea este buna
9. dupa Paste, incepe o noua zi cu curatenia in casa, dupa zilele de petrecere.
10. se continua viata normala, se reia legatura cu prietenii si scoala.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la biserica! e super! o data pe an nu strica, chiar daca nu esti credincios. e vorba de traditii, obiceiuri. sau te uiti la filme de groaza, seriale interesante asa cum faceam eu cand parintii nu erau acasa in noaptea de paste...sau te uiti la desenele copilariei. gasesti tu ceva de facut
Cel mai frumos cred ca ar fi sa te plimbi cu prietenii. poate sa stati in curtea bisericii unde e multa lume! numai bine!

| Gian a răspuns:

Cu pancetta, cu cârnăciori, bolonieze, cu ton, cu carne si sos de roșii, paste reci cu ton castraveti la otet gogoșari la oțet si porumb

| Hagrid18 a răspuns:

Un grătar la iarba verde cv la pescuit in excursie