| TheGrooveStreet a întrebat:

Hi TPU, am lucrat asa de mult la matematica cu radicali incat ii invatasem pe de rost (radical din 324, 18. radical din 1296, 36 etc.) incat am uitat cum se fac motamo. adica sa ma duc in dreapta frumos si sa il fac "babeste". Imi puteti da un exemplu va rog?

3 răspunsuri:
| Hash001 a răspuns:

Il intrebi pe profu, e un proces lung si complicat, de care nu prea ai nevoie (daca esti la liceu)

| Raluca7761 a răspuns:

Ii descompui in factori primi.DE EXEMPLU:
radical din 18=2 ori 3 la puterea a 2-a=>radical din 18= 3 radical din 2.

| IULY991 a răspuns:

"Radicalul" este operatia opusa ridicarii la putere.
ex.: - Radical din 4 =2 x 2
- ceva mai greu acum : Raical din 16 = 4 x 4
- Radical din 100 = 10 x 10
Funda?

Întrebări recente