| Ionutfkk a întrebat:

Hi TPU! Cine imi poate spune cum se joaca poker?

4 răspunsuri:
| Poker-Blog.RO a răspuns:

Uite aici o explicatie cuprinzatoare asupra jocului de poker - http://www.poker-blog.ro/2009/08/regulament-poker-texas-holdem.html - acopera majoritatea situatiilor care pot aparea la masa de poker, iar daca mai ai intrebari poti sa le pui pe site! :)

Pe scurt, pokerul texas holdem se joaca cu 52 de carti, se impart cate 2 la fiecare jucator dupa care urmeaza 3 runde de pariere. Pentru fiecare runda mai intai se arata 3 carti din pachet, pe urma cate una.

La final, folosind cartile din mana (amandoua, doar una sau chiar niciuna) trebuie sa faci una din combinatiile specifice pokerului. Dar astea le gasesti in articol :)

Succes! FUNDA?

| olian a răspuns:

E mai bine sa nu sti, crede-ma!

| rakebackace a răspuns:

Poti sa iti faci cont pe unul din site-urile din lista asta http://rakebackace.ro/bonus-poker.html si cred ca o sa inveti in maxim 5 minute.

| EuSuntJeff a răspuns:

Se dau 5 carti la fiecare. Fiecare pune cate carti vrea pe masa cu fata in jos (poate pune maxim 5) pune doar ce nu-i trebuie. Apoi extrage din teanc cate carti a pus jos iar apoi vezi daca poti face maini din cartile tale. Cauta mainile pe net.

Mai este un Poker

Se dau 2 carti la fiecare. Si se pun 3 pe masa apoi pariaza toti. Dupa pariere se pun doua carti jos. Apoi se arata cartile si vezi daca poti face maini cu cele 2 carti ale tale si cu cele trei de pe masa.

Functiile de carti sunt :

3 carti = Ford

4 carti = Turn

5 carti = River

Sper ca te-am ajutat!

Scuze pentru cacofonia de la inceput, eram cam grabit