| Venom23 a întrebat:

Salut.Îmi poate spune cineva pas cu pas cum se joacă Poker? La ce se folosește acele jetoane?

1 răspuns:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Pai pokerul cu 2 carti asa :
Dealerul face cartile si imparte cate 2 la fiecare jucator apoi pune pachetul pe masa si o carte pe jos, intoarsa.[fara sa se vada ce e]
Jucatorii se uita la carti si daca le place "pulseaza" adica baga bani [in fine.chipsuri cum se numesc]. exista ma multe culori.fiecare reprezinta o suma.
Dealerul pune apoi o carte cu fata apoi una cu spatele si tot asa 3.
Jucatorii pot spune "Check". adica gen "stau o tura"laughingsau "Fold" adica ies din joc
Ca sa castigi trebuie sa ai ce e si pe jos.
Sunt mai multe gen "Chinta" atunci cand sunt 5 carti una dupa alta.
Sau poti sa ia culoare.
Astea sunt mai greu de explicat thinking
In fine... daca ai carte pulsezi si dealerul mai pune o carte.
Exista si "olin" atunci cand bagi tot si ceilalti trebuie sa bage sau sa dea fold happy.
Sper ca ai inteles :*