| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am fost la stomatolog si mi-a pus plomba la o masea)de fapt sunt 2 plombe pe 1 singura masea). Caria era destul de adanca si mi-a omorat nervul (dupa o incercare esuata de a`l salva ). Cand mi-a curatat canalul cu ace m`a intrebat daca simt acul, si i-am zis ca da, dar nu-l simteam in gingie(sus de tot) si doar ca "freaca" pe canal.Si acum ma doape putin cand mestec ceva mai tare ( coaja de la paine de exemplu). Vizavi(jos) e o masea care are un coltisor ridicat in sus si da chiar in plomba ( asa mi-a crescut), oare aceea sa fie cauza? Sau de ce ma doare? Mama mi-a spus ca ma doare deoarece ii ia ceva timp gingiei pana se obisnuieste cu plomba, sau creez presiune asupra dintelui plombat ( mananc doar pe aceea parte ). Multumesc!

2 răspunsuri:
| AlexCrb a răspuns:

Citisem pe undeva ca dupa o plomba de canal, durerea poate sa tina pana la 10 ore...

| LoWwERock a răspuns:

Eu am o masea cu mari probleme e ditamai gaura in ea din cauza la un destept de stomatolog mi-a bagat plombe pana mi-a venit rau de la ele.Plomba a cazut si sincer nu simt nicio diferenta fata de alte masele