| Cosmin1095 a întrebat:

am si eu o intrebare am un abces la o masea are ceva daca il sparg? sau sa ma duc la medicul stomatolog ca ma doare foarte tare maseaua si as vrea sa imi scoata nervul si sa imi puna o plomba acolo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Nu are nimic daca il spargi; aplica comprese reci(gheata)pe partea externa a obrazului si foloseste un antiinflamator-diclofenac pentru a calma durerea. Evita caldura! Iti recomand un consult stomatologic cat mai curand posibil, pentru administrarea antibioticului necesar si efectuarea unei mici incizii(daca este cazul )pentru drenarea infectiei.

| Cosmin1095 explică (pentru Raniia):

Mersi frumos o sa incerc.

1 răspuns: