| Cubulets a întrebat:

Imi poate recomanda cineva niste carti?

26 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

Sociologie Politica de Virgil Magureanu.
Un razboi al mintii - George Cristian Maior

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Ce fel de carti?

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Ce fel de carti?
Universul intr-o coaja de nuca, Stephen Hawking
Critica ratiunii pure, Immanuel Kant
Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent, George Calinescu
citeste-le, sunt absolut sigura ca o sa-ti placawinking

| ellai a răspuns:

Iti propun unele care mie mi-au placut foarte mult : "Elevul Dima dintr-a 7-a", "La rascruce de vanturi", "De veghe in lanul de secara", "Mandrie si prejudecata", " Dama cu camelii", "Jane Eyre". Cam de asta imi amintesc acum. Sper sa iti placa ...sunt mai mult de dragostewinking

Răspuns utilizator avertizat
| IcsD a răspuns:

Cartile de la Libertatea Cvartetul mireselor
Singur pe lume
Mandrie si prejudecata
Marile sperante
Ion
Ana Karenina
La rascruce de vanturi
Enigma Otiliei
Mara
Casa Umbrelor
Copilaria.Adolescenta.Tineretea
Doamna in mov
Oliver Twist
Pe aripile vantului
Adela
Doi ani de vacanta
Elevul Dima dintr`a 7`a
Invitatie la vals
Dama cu camelii
Scrisoare de dragoste
Avocat de divorturi
Jane Eyre :X
Moartea m-a batut pe umar
Rivala
Orasul cu salcami.Accidentul
Tiganiada
Agonie si extaz
Departe de lumea dezlantuita
Rosu si Negru
10 negri mititei

kiss Funda? Nu le-am citit pe toate dar am notat undeva si tai cand citesc ceva, Imi notez ce vreau sa citesc pe viitor :*

| PrecioussGirl a răspuns:

Twilight love struck
jurnalele vampirilor :Xbig grin

| DoubleS a răspuns:

Invitatia la Vals - Mihail Drumes
Elevul Dima dintr-a saptea - Mihail Drumes
Maitreyi - Mircea Eliade
Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde
Seria Amurg de Stephanie Mayer si A walk to remember de Nicholas Sparks
Contele de Monte Cristo de Alexandre Dumas
Harry potter
LA MEDELENI_ de ionel teodoreanu.
Colt alb, Singur pe lume, Baltagu, Budulea taichi, Doua loturi, Harap Alb, Print si cersetor, Moara cu noroc, Mara
Nasul, Ingeri si demoni, Codul lui Da Vinci, Fortareata Digitala, Codicele si Fratii, Mein Kampf, Singur pe lume, Love story, Crimă și pedeapsă, Friedrich Nietzsche – Dincolo de bine și de rău, Lupul de stepă, Iarna vrajbei noastre, Orașul și câinii, Dune, John Fowles – Magicianul, Gabriel Garcia Marquez – Un veac de singurătate, Mircea Cărtărescu – Nostalgia, Muriel Barbery – Eleganța ariciului, Mircea Eliade – Maytrey, Raul, Kurt Vonnegut – Galapagos, Orson Scott Card – Jocul lui Ender.

Fundaa?

| Cubulets explică:

Va multumesc tuturor, am sa citesc majoritatea, am prea mult timp in vacanta sincera sa fiu laughing

| lookingforlove a răspuns:

Saluthappy cele mai super pe care le-am citit...
>La rascruce de vanturi
>Anna Karenina
>Maitrey
>Academia Vampirilor
>Tema pentru acasa
>Cel ratacit
Baftawinking

| bambi12313 a răspuns:

Cartile Twilight sunt romane foarte bune dupa care s-a regizat si un film citeste-le sigur iti vor placea foarte mult sau vezi filmul

| StillAlive a răspuns:

- Mihail Drumes - Invitatie la vals, Scrisoare de dragoste, Elevul Dima dintra saptea
- Octavian Paler - Viata pe un peron
- Cecilia Ahern - PS Te iubesc
- Marc Levy - Si daca e adevarat, Te voi revedea
- George Calinescu - Enigma Otiliei
- Mircea Eliade - Romanul adolescentului miop
- Arthur Connan Doyle - Aventurile/Memorile lui Sherlock Hlomes

| Taliii a răspuns:

De macao sau de 66? xD serios acu` ce gen preferi?

| PufulethePuffy a răspuns:

Dacă vrei ceva mai spre horror,întunecat şi nesiropos,cu tone de umor negru,îţi recomand Laurell K Hamilton,seria Anita Blake Vampire Hunter (Plăceri interzise,Cadavrul care râde,Circul damnaţilor). Asemănătoare dar nu atât de dură este prima carte din seria Cărţile sângelui de Tanya Huff-Preţul sângelui, seria a fost ecranizată-Crime, vampiri şi poveşti de dragoste cu superbul Kyle Schmid.Mi-a plăcut foarte mult deşi am realizat că tot volumul a fost sublimat într-un singur episod din acest serial.Pentru categoria de vârstă 10-14 ani sunt Darren Shan-Saga lui Darren Shan(Circul Ororilor,Ucenicul vampirului, Tunelele sângelui) şi Justin Somper-seria Vampiraţilor(Demonii oceanelor,Adâncurile morţii,Vremurile terorii,Căpitanul sângelui). Seria Casa nopţii este de asemenea de luat în seamă, primul volum,Semnul, l-am citit pe nerăsuflate în cinci ore... Pregăteşte-te să citeşti mult dacă alegi seria asta, au apărut 6 volume(Semnul,Trădarea,Aleasa,Înfruntarea, Obsesia, Tentaţia) dar în final vor fi 12.

| asdfghjklmnb a răspuns:

Jurnalul unui pusti, Emily the strange

| misteralexutzu a răspuns:

Aventurile lui Miercuri de Jon Berkely 1, 2si3, Karazan de V.M.Jones 1,2, 3 si 4!

| Ana96_3682 a răspuns:

Carti nemuritoare mi se par mie :Enigma Otiliei, Lorelei, Panza de paianjen, Invitatie la vals,Dracula, Dama cu camelii, Memoriile unei gheise, Domnisoara Christina, Weekend cu mama, cartile Twilight [le gasesti pe net varianta pdf] ...siii sunt prea multe:d Poti sa citesti absolut orice iti place.

| Unique_9671 a răspuns:

Acum citesc Creatura de John Saul e foarte captivanta acum depinde daca iti place genul asta de carti horror.Eu le ador.
mi-a mai placut si Aproape mort de Peter James ti`o recomand.Este un roman politist-psihologic cu final neasteptat.
Ceva mai "de fete" ar fi Doamna Jivago din Queen`s Park de Olivia numai stiu cum laughing asta chiar ti`o recomand este o comedie romantica.

| ralyca99 a răspuns:

Pai jurnalele vampirilor 1-trezirea, jurnalele vampirilor 2-lupta, jurnalele vampirilor 3-furia, jurnalele vampirilor 4 -reunirea sunt scrise de l.j. smith

| pap3rclip a răspuns:

Casa Noptii, Ever More, Bestia, Intre doua avioane, Vai ce am uitat, princess Diaries.

| SexyCioco a răspuns:

Seria de carti twilight...sunt si filme dar carile sunt mai interesant smug daca vrei uitate si la film

| ana3 a răspuns:

Cartile de la Jule Verne sunt interesante.

| ana3 a răspuns:

Salut! :d Incep prin a-mi cere scuze pentru ca raspunsul meu nu va avea nicio legatura cu intrebarea pusa. Insa motivul este ca imi doresc mult sa castige aceasta trupa, cunoscand solistul, si bucuria care ar aveao daca si-ar indeplini visul: http://www.rockfm.ro/bonjovi/95/Kramsel.html
Va rog mult, votati! Imi cer scuze, inca o data. Multumesc anticipat.

| pisi57 a răspuns:

Legendele Olimpului - Alexandru Mitru
Iliada si Odiseea - Homer
Buratino - Alexei Tolstoi
Padurea spanzuratilor - Liviu Rebreanu
Poveștile bardului Beedle(ex. Inima paroasa a vrajitorului) - J. K. Rowling
Castelul din carpati - Jules Verne
Pe drumuri de munte - Calistrat Hogas
Sobieski si romanii - Costache Negruzzi

| fllory a răspuns:

Depinde ce carti vrei dar daca cauti o carte de drama si tot odata o poveste de dragoste am doua recomandri care mie mi se pare pur si simplu genial de magnifice! "The last song" (ultimul cantec) sau "A walk to remember" (o plimbare de neuitat) amandoua fiind scrise de Nicholas Sparks. Crede-ma merita citite! Ca sa citez din ce spune Sparks si ceea ce se potriveste pentru amandoua cartile "La inceput vei rade iar pe urma vei plange...".

Pe urma poti incerca cu povestea unui copil..."Singur pe lume" de Hector Malot.

Iar ca sa luam ceva si de la noi, de la romani, iti recomand "Enigma Otiliei" de George Calinescu.

Absolut toate merita citite, totate sunt profunde si numai bune pentru adolescenti! O sa le adori...

| piTikaaa_8536 a răspuns:

Da. Damnare este o carte de dragoste despre doi indragostiti a caror dragoste se termine mereu urat dar dragostea lor tot continua...Palatul Rasului. Leacuri. Ucenicul Vraciului. Tara Ducan. Si multe altele love struck