| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti povesti pe scurt Harry Potter si Camera Secretelor?
Adica am citit-o deja, dar vreau sa mi-o reamintesc putinhappy

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Pai iti amintesti incidentul(pe editia speciala a dvd-ului sau din carte iti dai seama de ce se numeste incident) dintre Draco&Lucius Malfoy si Harry, Hermione si familia Weasley in libraria aia unde Gilderoy Lockhart(un escroc, si viitor profesor de Apare Contra Magiei Negre) isi prezenta "capodoperele", si evident infatisarea lui persoanelor de sex masculin de acolo?
Iti amintesti ca la sfarsit Lucius Malfoy(tatal lui Draco) strecoara un jurnal in ceaunul lui Ginny Weasley(mezina familie, sora lui Ron)? Acel jurnal a fost a lui Tom Riddle!(sau viitorul lord Voldemort). Ginny a intrat in transa datorita jurnalului in unele momente. Tom a pus-o sa deschida Camera Secretelor. Tot el a pus-o sa scrie cu sange pe peretii din incinta scolii s. a. m. d.
Intrarea spre Camera Secretelor se gasea in baia plangacioasei Myrtle. Pe parcursul filmului sau cartii se descopera ca Harry ar putea fi eventualul mostenitor al lui Salazar Slytherin(viperin) datorita faptului ca a vorbit in reptomita(cu toate ca el nu-si dadea seama)cu acel sarpe cand se duela cu Draco.
Tot asa a intrat si-n Camera Secretelor, datorita reptomitei(mostenite de fapt de la Voldemort, care e adevaratul mostenitor al lui Viperin).
Datorita loialitatii lui Harry fata de Dumbledore si casa Cercetasilor(Gryffindor) acesta e ajutat de Fawkes(pasarea phoenix a lui Dumebledore) in Camera Secretelor sa invinga acel basilisk(sarpele alea mare, monstrul din Camera). Distrugand la sfarsit jurnalul, o parte din Voldemort moare(jurnalul e un Horcrux, despre asta afli mai multe in volumele 6, 7 sau de pe Wikipedia s. a.), asa ca fantoma lui Tom Riddle se duce naibii! big grin
Harry afla mai tarziu de la Dumbledore, ca desi mostenea unele lucruri de la Voldemort si palaria magica a vrut sa-l sorteze in primul an la Viperini, pentru. ca era compatibil, totusi a ajuns la Cercetasi pentru ca pur si simplu asa a vrut Harry.
De aceea "morala"(ca sa-i zic asa) celui de-al 2-lea filmului vine chiar de la Dumbledore: "It is not our abilities that show what we truly are, it is our choices!". Harry a ales casa Cercetasilor happy.

Asa e si in realitate, in viata noastra de viata de zi cu zi. Nu conteaza cu ce talent/abilitate esti inzestrat daca tu alegi sa faci altceva. Alegerile conteaza mai mult.

Eu cred ca asta e esenta la "Camera Secretelor".

4 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Eu n-am citit cartea, am vazut filmul. In principiu in scoala de magie Hogwarts exista o camera secreta a carei intrare era printr-o buda parasita. In camera asta se afla un medalion ce continea elixirul vietii vesnice (bla bla.). Harry Potter si-o da parte-n parte cu capu-de-mort (sperietoarea fara nas) si cumva rezolva situatia.

| aumih16 a răspuns:

Frumos si filmul! si cartea!

| aumih16 a răspuns:

Cercetasii au fost loviti de ghinion in acest an! dar ca si anul trecut cu toate ca l-au inceput greu dificil l-au incheiat perfect! pe langa faptul ca harry potter si-a rupt bratul! din nou ca si anul trecut! numai ca de data aceasta gilderoy lockhart a fost de vina a invocat vraja brackium emendo! ron weasley a vomat limacsi in urma unei incantatii gresite de bagheta sa rupta care se numea eat slugs! desi aflasem ulterior ca denumirea vrajii era de fapt slugulus eructo! aveau meci de vajhat cercetasii si viperinii! trebuiau sa joace si cu astropufii dar din cauza incidentelor din scoala in pericol de a se amana anul! au amanat meciul! au mers la rubeus hagrid pe urma si au povestit harry potter si hermione granger ce s-a intamplat cum a insultat-o draco malfoy pe ea spunandu-i sange-mal sau sange murdar! tocmai din aceasta cauza ron weasley a vrut sa o apere si sa o protejeze dar fiindca avea bagheta rupta vraja nu a cazut pe draco malfoy! ci pe el! de reamintit ce galeata mare i-a dat rubeus hagrid! lui ron weasley! in fine si cele doua fete pietrificate hermione granger si ginny weasley! isi revin dupa ce harry potter il invinge pe basilisc! si apoi pe tom marvolo riddle! cu coltul ramas de dinte masea! de la basilisc! il infinge il jurnal si gata cu tom marvolo riddle! harry potter il invinge pe basilisc cu sabia lui godric gryffindor! in film sunt prezentati toti cei patru membri salazar slytherin! godric gryffindor! helga hufflepuff! rowena ravenclaw! acestia sunt cei patru fondatori! legat de bagheta lui ron weasley! minerva mcgonagall l-a atentionat ca trebuie sa si-o schimbe! si si-a schimbat-o anul urmator! ca atunci na nu avea cum sa o schimbe! asta este! totusi filmele astea sunt facute dupa carti evident! doar ca actorii s-au gandit! sa nu dea replicile chiar toate din carte! au mai dat si de la ei! caci filmele in fond asa se fac! ma rog numai este cazul sa amintesc si ca in acest an harry potter este ajutat de fratii lui ron weasley fred weasley george weasley dar si de el de ron weasley adica! sa scape de la dursleys! mai sta cu ei doar anul urmator! cand harry potter il ameninta pe vernon dursley! ca numai sta la ei niciodata! astfel ca harry potter! va sta doar cu prietenii sai hermione granger! si ron weasley! de acum inainte! plus sirius black! nasul sau! care fusese arestat! a scapat dar a fost ucis! de bellatrix lestrange! dar aceasta nu a mai putut sa il omoare si pe albus dumbledore! care a fost omorat de severus snape! care sfarseste si el ucis! copacul whomping willow le da batai de cap in anul acesta! lui harry potter si ron weasley! le distruge masina! dar nu de tot! cand apar paianjenii aceia! dupa ce discuta cu aragog! se urca in masina dar doar ron weasley! harry potter trebuia sa foloseasca vraja arania exumai! de asemenea vipera evanesca si serpensortia sunt alte doua vraji care apar in acest film! mda referitor la acel copac whomping willow el apare si anul urmator! cand hermione granger ii atrage atentia lui harry potter spunandu-i in caz ca a uitat tu stii ce copac este acela nu!? ron weasley intra iar in belele si atunci! nu numai anul asta! oricum dupa ce albus dumbledore a murit! si severus snape si-a primit pedeapsa! de la voldemort ca l-a ucis pe albus dumbledore! a murit si el ucis de sarpele lui voldemort! nagini! cel care fusese eliberat de harry potter la zoo! in primul film! cand l-a inchis pe dudley dursley in locul sarpelui! si tot in primul dudley dursley a mai fost pedepsit odata de rubeus hagrid! cand a venit sa il i-a pe harry potter! la hogwarts! i-a facut un tort ca nu a primit deloc de ziua lui! dar care incepea sa manance din el dudley dursley! iar rubeus hagrid i-a facut o coada de purcel! de asemenea neville longbottom a cazut pe remembrall-ul lui draco malfoy! si si-a rupt bratul mana! la antrenamentul de vajhat

| vodami92 a răspuns:

Frumos filmul! parte a copilariei mele dragi!