| Diana498 a întrebat:

Imi spuneti si mie semnificatia intreaga a numelui Narcisa?(nu doar ca inseamna pierduta in greaca). Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Diana498 explică:

Nu este adevarat asa ceva tongue era ceva de genu': Omul potrivit la momentu' potrivit...winking

| yoyosimi a răspuns:

Narkissos= pierdut. Derivat feminin de la Narcis, personaj din mitologia greaca, indragostit de propriul sau chip. Nume de floare, simbolizand dragostea, frumusetea, virilitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mitologia greaca, purtatoarea acestui nume se indragosteste de propriul chip oglindit in apa. De aici si denumirea de "narcisisti" numele celor ce isi iubesc foarte mult propria imagine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum na, sunt multe semnificatii, asta ar insemna ca nimic nu este adevaratlaughing