| AnonimGirl a întrebat:

Imi ziceti va rog frumos ce inseamna parte secundara? Am cautat peste tot si n-am gasit. Funda la cel mai bun raspuns iar la restul' vot.

Răspuns Câştigător
| IceWhisper a răspuns:

O propozitie simpla este formata din subiect si predicat.O propozitie dezvoltata este formata din subiect, predicat si parti secundare.Partile secundare sunt acele cuvinte care sunt asezate pe langa subiect sau predicat.Cuvintele de legatura(si,sau, are, etc)
nu sunt parti secundare.Cand vei creste mare vei afla ca fiecare parte secundara, dupa pozitia ei, are un alt nume.

7 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna!
Cred ca te referi la parte secundara de propozitie.Partea secundara de propozitie sunt atributele si complementele.Partile principale sunt subiectul si predicatul, pentru ca ele pot alcatui o propozitie simpla.
Sper ca te-am lamurit!happy

| Stefania96dfg a răspuns:

Parte secundara, zic eu ca inseamna... sa zicem ca ai o propozitie! Maine poate mergem la mare! partea principala ( cred ca e ) la mare, iar secundara este poate sau la! Sunt partile care nu au o semnificatie prea mare dar fara ea propozitia nu se leaga!

| faratinenupotplange a răspuns:

Ding ding...partile secunadre sunt atribut si complemend

| StopCardiak a răspuns:

Partea secundara este partea care conteaza mai putin insa are rol in text sau film!

| Hisaya a răspuns:

Partile principale de propozitie sunt subiectul (S) si predicatul (P). Iar partile secundare de propozitie sunt atributul (A) si complementul (C). Deci partile secundare de propozitie sunt A si C.

| ynexistenta a răspuns:

Partea secundara inseamna "a doua parte" din... text, film, etc

| Chiscaru_Lauara_1982 a răspuns:

Nici eu nu stiu????????