| retrogrobian a întrebat:

In ce curent literar poate fi incadrat Charles Bukowski?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Depinde. Avand in vedere ca proza lui, ca si poezia de altfel este profund influentata de realitatile orasului natal Los Angeles poate fi socotita realista. Daca ne gandim ca exprimarea este de multe ori extrem de cinstita, de multe ori vulgara mai ales cand e vorba de ipostazele erotice... sau ca este un continuator al lui Henry Miller (care este cunoscut pentru ruperea de genurile literare existente), ne putem gandi ca si Bukowski este ori un realist - naturalist (ca si Zola) ori nu face parte din nici un curent... ci este unul dintre avangardistii unui nou stil socant, erotic.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Criticii au numit ceea ce scrie el 'dirty realism' (realism murdar). In nici un caz Bukowski nu este un realist-naturalist cum a sugerat celalalt raspuns. Si nici nu este un continuator al lui Miller, sunt atat de diferiti, Miller devine pretentios foarte des, pe cand Bukowski ramane mereu simplu si onest.