| Numai98356 a întrebat:

In curand am de dat Evaluarea Nationala, si nu prea stiu propozitiile subordonate la romana, ce pot sa fac sa le retin, adica sa imi fie si usor de invatat, si sa le si inteleg,
Va roogpuppy dog eyes
Help

3 răspunsuri:
| DexTTeRoNN a răspuns:

PAi le scrii sub forma de un ciorchine sa folosesti si memoria vizuala adica scrii in mijloc pozitii subordonate o incercuiesti si de acolo pornesti cu ele si le incercuiesti cu diferite culori. Sper ca te-am ajutat.

| ecaaaaaaaaa a răspuns:

Citeste definitile invatale si dupa incearca sa faci cat mai multe exercitii cu subordonate

| Mara12 a răspuns:

Astea sunt ușoare...
Predicativa este ceruta de un verb copulativ.
ex:El a devenit(verb copulativ)/ce a visat.--contragerea El a devenit medic.
Subiectiva: are elementele regente pe care trebuie sa le reții(Propoziția principala nu are subiect)
Atributiva:în propoziția principala lângă elementele introductive e mereu un substantiv.
ex:El apreciază oamenii/care sunt înțelegători.
C.d.:ai un verb în fata Cd-ului și pun întrebarea ce?(ce face? ce declara? etc.)
C.i:are în propoziția principala...a-și aminti, ai fi frica, teama, foame, a-și da seama etc.-verbe care cer CI
Astea sunt mai importante celelalte sunt foarte ușoare.