| venusdoom a întrebat:

Incercati sa definiti omul, in generalbig grin

Răspuns Câştigător
| Lauragd a răspuns:

Omul este o fiinta rationala, inteligenta si mai presus, o fiinta sociala, asa cum credea Aristotel.Blaise Pascal considera ca "Omul este o trestie, cea mai fragilă din întreaga natură, dar este o trestie gânditoare".Eu cred ca un individ e un nimic.

14 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Din punctul meu de vedere este singura fiinta de pe terra (din cele descoperite deja) care este capabila de a opera cu notiuni abstracte, are pasiuni si poate avea preocupari spirituale sau legate de Sine (conflicte sufletesti, intrebari legate de origine si de scopul sau in viata, nevoi de implinire a potentialului). Ucigasuldeprostie are dreptate: suntem pe cat de complecsi, pe atat de simpli.

| Catalion a răspuns:

Omul este una dintre speciile de fiinte care traiesc pe acesta planeta, Tera. Este cea mai inteligenta fiinta de pe Tera, iar prin inteligenta a ajuns fiinta dominanta de pe planeta si chiar daca existenta omului nu este la fel de lunga ca alte fiinte din acesta lume, totusi, a reusit in ultimii 10.000 de ani sa evolueze din punct de vedere intelectual mai repede decat orice alte fiinte de pe acesta planeta, care unele exista de milioane de ani. Din fosilele descoperite, omul a arata candva asemanator cu un sobolan, pe urma cu timpul a inceput sa evolueze si sa arate asemanator cu un furnicar, pe urma cu un porc, pe urma cu un cimpanzeu si incet, incet, dupa mii de ani a inceput sa evolueze cat sa arate ca omul din ziua de azi, dar intelectual a inceput sa evolueze acum 10.000 de ani, atunci cand a inceput sa arate ca un om din ziua de azi. Acum cel mult 10.000 de ani existau mai multe specii de om, dar defectele evolutiei a facut sa nu reziste nici o alta specie de om, decat specia homo sapiens, adica noi, pentru ca am fost de la inceput specia de om cea mai adaptabila la mediu si cea mai inteligenta. Candva omul a fost o specia care se hranea cu fruncte si cu animalele vantate de alte animale, dar cu timpul a descoperit avantajele focului, care pe langa ca oferea caldura, se spune ca un om din curiozitate a aruncat o bucata de carne in foc si asa a descoperit ca este mai hranitoare carnea prajita. De aici a crescut inteligenta omului. Prin prajirea carnii, s-a redus mortalitatea, pentru ca s-a redus riscul infectarii cu bacterii din carne cruda, iar proteinele din carnea prajita a facut sa se dezvolte creierul, devenind mai inteligent cu timpul, din generatie in generatie. Asa ca cei care spun ca nu este sanatos sa manance carne, se inseala, pentru ca daca omul nu ar fi alfat ca se poate praji carnea, probabil nu ar mai fi existat azi. Nu este buna carnea in exces, cu multe grasimi, prajita in ulei, dar corpul uman are nevoie si de proteinele din carne. In ziua de azi, omul are multe defecte si este capabil sa distruga toata acesta planeta, dar pe langa latura rea, are si o latura buna care a ajutat la contruirea a tot ce exista azi. Probabil omul nu o sa fie niciodata perfect, dar poate sa incerce sa se apropie cat mai mult de perfectiune.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

E greu... E ca si cum ai incerca sa scoti continutul dintr-un ou fara sa ii lezezi coaja. Este o fiinta pe cat de complexa pe atat de simpla.

| venusdoom explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Detaliaza raspunsul datbig grin

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru venusdoom):

Avem puterea sa facem enorm de multe si am facut deja enorm de multe. Percepem lumea ca nici o fiinta descoperita pana acum din univers. Si totusi ne ghidam dupa niste reguli simple: ne nastem, crestem, ne reproducem, ne crestem odraslele si murim.

| ralucaralu a răspuns:

O fiinta prea complicata.

| Raducu1 a răspuns:

Fiinta dominanta pe Pamant,care are cel mai dezvoltat creier,care are propria ratiune, vointa si propriile dorinte, dar care in acelasi timp isi distruge mediul in care traieste.Cel care are un Dumnezeu care il rasplateste sau pedepseste pentru faptele sale.Cam asa definesc eu omul.

| Tlbi a răspuns:

Buna intrebare.: )
Ce este omul? o specie rara, de fapt, e singura specie care poate disctruge planeta Terra, singura specie care nu tine la aproapele sau, care nu-l ajuta, singura specie care stie doar sa-si faca rau, singura specie care nu stie ce vrea de la viata si singura specie care se masturbeaza.=)

| psiholoaga a răspuns (pentru Tlbi):

Nu e singura specie care se masturbeazalaughing

| Tlbi a răspuns (pentru psiholoaga):

Da cine se mai masturbeaza?straight face

| psiholoaga a răspuns (pentru Tlbi):

Pai, primatele. In special cimpanzeii (google it). happy Unele animale practica si o forma de sex oral, deci... nu masturbarea ne diferentiaza de animale.

| Tlbi a răspuns (pentru psiholoaga):

Just JOKE englezoiac-o.""(google it)""

| rapa a răspuns:

Este cea mai diaboliva finta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai rau ca animalul!