| anonim_4396 a întrebat:

Incercati sa definiti timpul.

Multumesc.

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/....../wiki/Timp
http://www.sprestele.ro/....../index.php
http://universulenergiei.europartes.eu/intrebari/energia/
http://cercetareromaneasca.forumgratuit.ro/t7-timpul-timpul
http://www.leonardofortius.eu/......281%29.pdf
http://andreimituca.wordpress.com/2009/05/20/definitia-timpului-in-fizica/
Etc.

Este greu să dai o definiție a timpului.

Noi ne desfășurăm existența într-un spațiu complex Rn (R la puterea n :; / nr minim pentru n este 4, iar cea de a patra dimensiune este evident legată de timp )

| Necrophagist a răspuns:

Timpul este produsul intelectului asupra existenţei.Deşi inclus în eternitate,odată cu subiectul, adică cu intelectul în cauză, timpul îşi găseşte efemeritatea.Atât timpul cât şi spaţiul, după cum consideră însuşi Kant, sunt cadre pentru universul interior.

| Malphas a răspuns:

Timpul este cel mai crud maestru. Îşi ucide toţi învăţăceii.

| AlexC a răspuns:

Tocmai l-am definit (adica Einstien):
Timpul poate fi definit ca o bataie a unui fascicul de lumina prins intre doua suprafete reflcetorizante aflate la o anumita distanta una de cealalta.Trebuie sa precizez ca acel fasciul de lumina are un unghi de incidenta 0, facand ca lumina sa fie perpendiculara pe suprafete.
Asta ar putea fi definitia stiintifica a secundei->timpului.

| Luori a răspuns:

"Timpul nu este o autostradă între leagăn şi mormânt, ci loc de parcare sub soare."

| Whiff a răspuns:

Timpul este creat de mintea bolnava a omului.

| whatevernvm a răspuns:

Timpul nu are o definitie exacta.
FIecare persoana il poate definii in functie de el insusi, de viata, trecutul, prezentul si viitorul lui. Astfel, timpul poate trece mai repede, mai greu, mai frumos, mai urat, mai nerabdator sau mai neasteptat.

Timpul te imbatraneste, te face sa regreti, sa nu te uiti inapoi. Timpu, cu cele 2 perioade cateodata te face sa iti urasti trecutul si prezentul si sa nu ai curiozitatea sa cunosti viitorul, dar timpul iti da si amintiri frumoasa care urmeaza sa se intample sau s-au intamplat.

In concluzie, timpul este viata.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Timpul este trecutul, prezentul si viitorul.

Răspuns utilizator avertizat
| ToxicDump a răspuns:

Timpul este incredibil de repede si ineversibil ( daca ai o masina a timpului poate il poti schimba dar nu o recomand ).

| Gabriel1 a răspuns:

Ireversibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Timpul este cel mai iute cuvant.