| RedHair a întrebat:

Într-un sertar sunt 10 ciorapi negri şi 10 ciorapi albi. Dacă cauţi în sertar o pereche pe întuneric, care este cel mai mic număr de ciorapi pe care trebuie să-l iei înainte de a te asigura că ai o pereche care se potriveşte?
Explica!

5 răspunsuri:
| AxelBv a răspuns:

1!
Daca ii iei din sertarul tau sigur se potrivesc.

| RedHair explică:

@Prӑjituricӑ :! ce? Eu stiu ca o pereche e formata din 2 bucati si tu vrei sa iei un singur ciorap ca sa faci o pereche?

| akta a răspuns:

| Prӑjituricӑ a răspuns:

1 cu siguranta.confused

| hjuyy a răspuns:

Sa zicem ca prima data scoti un ciorap de culoare alba, a doua oara ori extreagi unu tot alb si ai o pereche sau extragi unul negru. Cum nu stii daca al doilea era tot alb sau negru mai extragi unul care sigur va avea aceeasi culoare ca unul din cei doi ciorapi extrasi inainte pentru ca ai deja unul negru si unul alb deci oricum o sa ai o pereche