| anonim_4396 a întrebat:

La ce credeti ca se gandeste prima data un strain cand aude de Romania? Mai ales cei care locuiti in alta tara, sau ati calatorit.Cum este vazuta Roamnia in lume?

Răspuns Câştigător
| metamorfoz a răspuns:

Mi-ai adus aminte de o chestie funny...mai demult vorbeam cu un individ din Panama (inchipuie-ti, in partea cealalta a lumii!) si cand a auzit ca sunt din Romania a inceput sa turbeze laughing ca el e cel mai mare fan al femeilor din Romania, ca sunt cele mai frumoase femei din lume... iata deci, unii straini cand aud de Romania se gandesc si la... femei! laughing

11 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Pai clar ca prima oara se gandesc la Dracula... apoi Nadia Comaneci ...si apoi la tiganistraight face

| valy a răspuns:

Poi pentru ei este foarte bine acolo...ca ei au bani...si la ei sunt preturile mari la produse...si alte chestii... dar venind in romania au vazut ca e foarte ieftin aici. le place.asta pe partea buna. dar pe cealalta parte...cand un strain a trait pe pamantul lui cu rromii care fura...cand aude de romania parca aude de un strigoi...cam asa este treaba...

| xibalba a răspuns:

Stii? Cred ca noi suntem prea preocupati sa ne facem o imagine pentru straini si ignoram lucrurile importante. Poate ai vazut ca au inceput si la noi sa se faca lucruri frumoase (gen: adunari, voluntariate, discutii libere, etc), dar mie, personal, mi se pare ca toate astea... sunt facute doar ca sa fie, sa facem si noi ce fac "strainii" ca sa intram cumva in randul lor. Prea putine actiuni sunt facute cu suflet, si nu de fatada, din pacate... Eu asa vad lucrurile... Diferenta dintre noi si straini... e ca strainii nu prea se preocupa ei de imaginea lor in alte tari, ci TRAIESC. Cred ca am putea incepe sa ne autoeducam pe noi insine, sa invatam sa ii acceptam pe cei de langa noi. Apoi urmatorul pas ar fi unitatea, sa fim un popor unit si tolerant. Manelistii sa asculte muzica la casti, respectul fata de oamenii de pe strada sa existe (oare e posibil asa ceva in Ro?). Abia atunci strainii isi vor face o parere buna despre noi. Pana cand tot ce vom face, noi, ca natiune, nu va fi facut cu suflet, asta se va vedea.

| viki a răspuns:

La tigani, cred.straight face

| yuli10 a răspuns:

Clar un strain care aude de Romania se va duce cu gandul prima oara la Dracula si apoi ii vor trece prin minte numele sportivilor care au avut performante: nadia comaneci, ilie nastase, hagi etc.
romanii sunt din pacate discriminati in unele tari din cauza imigrantilor ilegali care merg sa cerseasca sau sa fure. am citit intr-un articol ca un cersetor castiga in Roma mult mai mult decat salariul minim pe economie din Romania...

| sese a răspuns:

Tara spagii si tiganilor(vezi Madona ce teapa a luat la sugestia tiganilor defavorizati) Halal reclama!

| eek a răspuns:

Unul din coua: Hgi sau dracula..ca in rest nu suntem cu nimic mai presus de alta tara

| yoanna73 a răspuns:

Eu locuesc in spania. spaniolii ne considera niste TIGANI IMPUTITI.asa suntem vazuti aici.

| caramelitamia a răspuns:

Pai in primul rand, strainii ' foarte straini ', ma refer la cei de pe alt continent, nu prea au auzit de romania. Aia din, Germania, Frantza, considera ca Romania este o tara saraca, dar cu piesaje superbe. Si cum a is si Madonna, ca a auzit ca in in Romania se discrimineaza rromii. Ce mai. in aceasta tara discriminarea e pe primul loc oh go on(etnie, minoritatzi sexuale, religie, etc. )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

*Romania

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La afaceri.