| violeta_8590 a întrebat:

La ce se refera expresia "dau fundita"? Sunt pe acest site de cateva minute si am intalnit acesata expresie de 5 ori. Ma lumineaza si pe mine cineva? Va rog!

8 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Tot ce te rog e sa nu o foloseşti şi tu. E o chestie stupidă... fundiţa se dă la fiecare întrebare de cel care a pus întrebarea respectivă. Fundiţa o primeşte cel al cărui răspuns a fost cel mai folositor. Unii copii au impresia că dacă scriu la sfârşitul întrebării "dau fundiţa" o să atragă mai multe răspunsuri dar îţi spun eu numai enrvează restul persoanelor de pe site, aşa ca te rog daca o să ne bucuri cu prezenţa pe site si o să pui alte întrebări să nu faci ca şi copilaşii ăia big grin

| darrio2007 a răspuns:

Ceva stupid.Nu ai nimic de castigat.

| Ancutsa a răspuns:

Buna!

Expresia asta " dau fundita " este un fel de rasplata, in sensul ca cineva cere ajutorul [ asa cum ai cerut si tu ] si persoana respectiva ofera un premiu [ sa zic asa big grin ] adica o fundita/medalie. Este in partea dreapta a raspunsului respectiv de culoare grii big grin.

pa-pa! :*

| Fallen Angel a răspuns:

@violeta, se refera la faptul ca ofera o fundita la raspunsul cel mai bun. Intra pe profilul cuiva si ai sa vezi ce vrea sa spuna.

| Andutsaa a răspuns:

Adica atunci cand dai un raspuns folositor, persoana respectiva (cea care a pus intrebarea) iti poate da fundita daca o ajuta cu ceva raspunsul tau happy. Mai nou toata lumea vrea fundita, nu inteleg de ce, in loc sa ajuti omul de buna voie, o faci pentru funditahappy. Ai inteles acum:*?

| Fiction a răspuns:

Atunci cand cineva raspunde la o intrebare pe care ai pus-o tu, poti sa dai un fel de medalie portocalie numita si "fundita''
Intelegi?big grin

| ٳ ٴٳ ٴ !ńα ßáäá''ђђ ٳ ٴٳ ٴ a răspuns:

Funditele sunt un fel de recompense pe care utilizatorul care a pus intrebarea le acorda raspunsului considerat de catre el cel mai bun si care il ajuta cel mai multwinking

| andrei90tm a răspuns:

Pai sa zicem ca tu ai o problema si pui o intrebare legat de problema ta. daca cineva din comunitatea TPU iti raspunde la intrebare si te ajuta sa-ti rezolvi problema tu poti sa-i dai acelei persoane o fundita ( nu ai cum sa dai la mai multe persoane fundita ci doar celei care ti se pare ca a raspuns cel mai corect si te-a ajutat cel mai bine ) utilizatorii care au cele mai multe fundite sunt considerati experti TPU. Verifica de exemplu profilul lui Bula :P Uita-te sub imaginea lui si vei observa funditele.
http://www.tpu.ro/utilizator/mzjj