| LoveMusic a întrebat:

La liceu, cum vi-se pare profilul filologie sau Ştiinţe ale naturii? Se face matematică la aceste 2 profile? Dacă da, câte ore pe săptămână? La liceu, la care profil nu se face matematică? big grin Nu mă prea pricep oh go on Însă ador BIOLOGIA, LB. ROMÂNĂ şi LIMBILE STRĂINE (engleză, franceză, spaniolă). La ce profil aş putea merge?

19 răspunsuri:
| lilboutique a răspuns:

Poti merge la filologiehappy

| omtraisiomvedea a răspuns:

Eu sunt la filologie si am 2 ore de mate, 1 de chimie, 5 de romana, 3 de franceza(sunt avansata la franceza), 2 ore de engleza, 2 de geografie, 2 de istorie, 1 de religie, 1 de muzica, 1 de desen, 2 de fizica, 2 de informatica. E usor la filologie. Mie una imi place foarte mult.happy

| dienuk a răspuns:

Pai. la filologie te axezi pe romana, latina, istorie. la stiinte ale naturii pe biologie, putina mate; D. chimie.

| angel13 a răspuns:

Poti merge la filologie se face mate putina, foarte putina la stiinte se face mai multa mate 4 ore cred iar la filo 2 happy asa ca daca nu iti place mate.mai bine filo happy bafta

| angel13 a răspuns:

Sa ai in vedere si cu ce ramai dupa ce termini liceul... fata de cei care sunt la mate-info respectiv stiinte ale naturii, zicea cineva mai sus ca e viata la filo, daca stii pe ce parte sa o dai, e viata si la mate-info, eu sunt la mate-info si nu mi se pare chiar de groaza, E VIATA! si iesim si bine (adica ma refer cu mai multe posibilitati de viitor - ca asta se cauta)

| stefangeles a răspuns:

Eu unu sunt la Stiinte ale Naturii si fac 4 ore de mate pe saptamana big grin iar la Filologie se fac doar 2 ore de mate big grin

| Iheartshoes a răspuns:

Pai poti merge la filologie( pentru limbi) dar depinde ce vrei sa devii.

| SeNyS a răspuns:

La toate profilurile/profilele laughing se face matematica, bineinteles in functie de profil, la mate-info 6-7 ore pe saptamana :o, la economic(unde sunt eutongue)in clasa a 9a se fc 2 ore pe saptamana, iarin a 10a 3 ore, la filologie in clasa 9-a -a10a se fc 2 ore pe saptamana, iar apoi nu se mai face deloc, la stiinte mi separe ca se fc pana intr-a 12-a.Eu zic sa dai la filologie avand in vedere pasiunea ta pentru limbile straine! Mult succes

| luci_2302 a răspuns:

La filologie 2 ore de mate. in clasele 11, 12 nu se mai face mate. Daca vrei romana si Limbi straine Filologie. la filologie faci si latina. Poti sa te duci la Stiinte sociale 2 ore de mate pana in clasa a 12-a, 1 de bio, 3 ore de limba de avansati (dai teza) si 2 incepatori. Daca vrei bio la stiinţe ale naturii dar vezi ca trebuie sa stii bio, chimie, fizica. Asta nu mai e clasa de uman.

| Caaty a răspuns:

La stiinte ale naturii se face matematica.La filologie foarte putin(1 ora sau 2), iar din clasa a 10-a sau a 11-a nu se mai face deloc

| guerdon a răspuns:

Eu sunt la filologie, si sincer, cred ca e cea mai buna alegere pe care o puteam face. nu avem decat 2 ore de mate pe saptamana, la fel si fizica si numai una de chimie...in schimb, cea mai buna prietena a mea este la stiinte, si mi se pare mult mai dificil.adica are 4 ore de mate, multa multa chimie si fizica, si biologie( la noi nu avem decat o ora de bio, pe care o folosim pentru a dezbate diferite curiozitati despre biologie, pentru ca sigur, profesoara ne permite si ne ajuta)

eu am inclinatii catre partea umanista, asa ca filologia mi se pare ceva foarte frumos. si mie imi place biologia, insa ce se face la stiinte( genetica, probleme de genetica) mi se pare mult prea complicat

bafta!:*:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la fililogie romana si chiar e tare.In clasa a 11-a scapi de matematica, biologie, fizica, chimie si alte materii reale.De fapt toata lumea pe care o cunosc, care a trecut prin profilul Filologie Romana, mi-a zis ca este "viata". Dupa parerea mea te-as sfatui sa mergi la acest profil si nu o sa regreti sfatul meu.La profil uman te asigur ca o sa faci matematica pana in clasa a 12-a si o sa dai si teza la matematica.La filologie nu dai teza la matematica(de fapt si eu tot asta am vrut sa ocolesc matematica pentru ca nu-mi place.De la anul scap de toate obiectele acestea extrem de urate.Pentru mai multe sfaturi poti sa le ofer la cererea 'nea'ta.Succes in alegerea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la stiinte ale naturi si am 4 h de mate pe saptamana, 3 h de fizica, 2 h de biologie si 3 h de chimie si 3 h de romana, insa la filologie ai 2 h de mate pe saptamana in primii ani(a 9 a si a 10 a, apoi nu mai faci nici fizica nici mate si daca nu ma insel o h de bio sau chimie la alegere pe saptamana.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ai putea merge la Filologie-Jurnalism( Faci in clasa a9-a si a-10-a 2 ore pe saptamna de Matematica. Insa Limba Engleza si Franceza depinde acum de liceu se face 3 ore pe saptamana in 4 ani.

| yanny`s a răspuns:

La filologie se fac 2 ore de mate pe saptamana si materia este lejera.:*

Răspuns utilizator avertizat
| Mihaila_Teodora_1981 a răspuns:

La ce liceu esti?