| LoveMusic a întrebat:

Ce meserie îmi oferă profilul filologie (la liceu)? Adică, nu vreau facultatea de litere să ajung profesoară, nu aş dori o carieră în învăţământ.Hmm.mă pricep foarte bine la limbi străine: engleză, franceză, spaniolă. Cel mai bine la engleză, la spaniolă nu ştiu să scriu şi franceză ştiu. Aş putea să mă fac translator pe materie de engleză? Aş merge la orice profil la liceu, însă să nu se facă matematică multă (cel mult 3 ore pe săptămână). big grin Ce aş putea alege? Ce mi-aţi spune? Mi-aş dori să merg la Ştiinţe ale naturii foarte mult, dar se face mate crying Ce-mi recomandaţi?

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti da la Facultatea "Stiinte ale Comunicarii si Relatii Publice ", gasesti pe net mai multe informatii.

| JeSa a răspuns:

Da, "translator", ar fi o idee bună. Încearcă şi Facultatea de litere.
Baftă.

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Si eu sunt la fel de derutatacrying. As vrea sa urmez filologia sa devin apoi jurnalist/psiholog dar nu am medie. E profil bun filologia si daca ai sanse sa intrii bv tie.

| pauladrian a răspuns:

Psihologie, Sociologie, Jurnalism. Important e sa vrei nu sa faci facultate doar pentru dragul de a o face, sa te alegi cu ceva, sa intelegi aceste notiuni. Multa bafta, poate treci de astea... pile, si jmenuri din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti dau un sftat ca trebuie sa iti placa orice materie nu numai Engleza sau Stiintele naturii pentru ca o sa vrei sa fii desteapta dar nu esti pentru ca nu ai invatat si celelalte materii.pa!

| Lost In Your Smoke™ a răspuns:

Si dreptul se face tot cu filo:d ca-ti trebuie latina thinking sau ceva gen.

| Neghinitza_8409 a răspuns:

Parerea mea... daca nu doresti mate si iti plac limbile straine filologie e ok. Translator una din meseriile de baza pe care le poti practica dupa filologie, deci ar fi ok. Exista mai multe posibilitati dar asta depinde de ce va fi pe viitor.big grin