| AbbyPunctSiDeLaCapat a întrebat:

Marti am mers la prima ora de curs de la engleza. ( nu la scoala ). Si in grupa mea am cunoscut deocamdata 2 copii, un baiat si o fata. Le-am cunoscut doar numele si la ce scoala sunt ( Bineinteles, profesoara ne-a prezentat unul altuia ). Ei doi se cunoasteau, si am inteles ca mai vin alti 2 ( suntem in total 5 ) pe care ei ii cunosc si pe aia. Si eu sunt straina si as vrea sa ma integrez. Sunt timida si nu sunt genul care cere imediat numarul de telefon sau id`ul laughing. Nu prea avem timp sa vorbim, la inceput ei vin mai tarziu si incepem ora imediat, iar dupa ei pleaca impreuna pe alt drum ca ii asteapta parintii unuia dintre copii si nu au timp sa vorbeasca cu mine. Si as vrea sa ma considere ( toti 4 ) totusi o fata de treaba... Cum as putea face asta? Profesoara ne dam voie sa glumim si sa discutam uneori alte lucruri in ora; credeti ca ar fi potrivit daca as face niste glumite ( Nu proaste. ). Imi puteti da idei? Mersi.

2 răspunsuri:
| Deyutza a răspuns:

Păi dacă eşti timidă, nu prea te văd spunându-le glume la ora, dar mă rog dacă ai voie să discuţi în oră atunci de ce nu găseşti un subiect comun măcar cu unul dintre ei? despre muzică, filme, jocuri, chestii...iar apoi poţi cere şi id! Prin mesenger te împrieteneşti mai repede. Apoi puteţi ieşi afară împreună, merge la un suc sau la un film etc. Nu-i chiar aşa de greu să-ţi faci prieteni!

| fl0ry_7438 a răspuns:

E greu sa te integrezi intr-un grup de 4 persoane...incearca sa te intelegi cu una/unul din ele/ei si apoi sa-i ceri sa iesiti toti 5 undeva la un suc sa va cunoasteti doar sunteti in aceeasi grupa. Daca ei se descurca mai bine decat tine cere-le sfaturi despe cum reuseste ei sa inteleaga ce metode folosesc; cum isi petrec timpul liber. Vorbeste asta cu ei la iesire din bloc.Si ideea cu glumele e bine dar daca zici ca esti timida...