| mrBean008 a întrebat:

Merge/poti sa dai in delta cu lansete de 3, 8 m in delta cu viermi/rame/porumb de la mal? se prinde ceva?

6 răspunsuri:
| Brâncuşi a răspuns:

Sanse minime sa prinzi ceva in Delta, rar se prinde ceva mare, in rest se prinde nu zic ca nu doar platica si guvizihappy Depinde si de zona.

| gicaputinica a răspuns:

Merge.
Atata timp cat in delta sunt crapi si carasi vor trage.
Pui ceva si in momitor! Eu zic TTX. si mamaliga cu grau fiert in apa cu zahar si vanilie.
Graul poti sa-l dai si nada la mal la fixa.

| mrBean008 explică (pentru gicaputinica):

Da la bucata de carne sau spinning merge?

| gicaputinica a răspuns (pentru mrBean008):

Delata are o mare varietate de peste.
Cred ca cel mai important este sa-ti alegi la ce vrei sa dai.
Vrei la "pasnici" (crap, caras...) te duci echipat ca la balta.
Vrei rapitor...
Poati merge si mixt.
Eu, sunt pescar de "pasnic" in balti private. Am sculele si cunostintele in acest domeniu si zilele astea voi pleca pe Vidraru unde sunt multi rapitori. Habar nu am cum sa procedez.
Cred ca ma duc la fel ca pe balta si... ce-o vrea Domnu'!
De dus, ma duc din obligatie. N-am de ales.

| mrBean008 explică (pentru gicaputinica):

Daca vrei sa inveti (de la unul de 14laughing se face o bucla pe fir (cu nod) de care agati un plum de 40-50-60 de grame sau 100 in cazul raurilor iar la capatul firului pui un ac mare in care bagi o cada de peste cu ceva carne si acul trebuie sa aiba varful afara (bucata fiind pe ac) ca sa poata intepa pesetel si eventual trecu acul cu fir de 2-3 ori prin bucata inatine sa-l fixezi si sa-l lasi cu vf afara(coada acului va fi bagata in carne astfel incat doar curbura sau o parte din ea sa fie afara)

| gicaputinica a răspuns (pentru mrBean008):

Am sa incerc si varianta asta!
Multumesc!