| andreeafrumoasa a întrebat:

Merita descarcat PhotoScape?

6 răspunsuri:
| XxXxAlessiaXxX a răspuns:

Cred ca a venit momentul sa va vorbesc putin si despre Photoscape, un program gratuit de modificat poze caruia nu-i lipseste nimic. Chiar daca programul trebuie neaparat probat pentru a fi inteles si apreciat asa cum i se cuvine, eu ma voi aventura in a scrie o mica descriere a acestuia, dand mai multa importanta acelor caracteristici fara de care PhotoScape nu ar fi fost atat de apreciat de atat de multi utilizatori.

Acest program de modificat poze este diferit de cele prezentate cu ceva timp in urma. Eu il prefer in multe cazuri datorita usurintei cu care se pot localiza imaginile ce dorim sa le modificam in calculator. Dar… hai sa va vorbesc mai pe larg despre aceasta interesanta caracteristica.

Dupa cum puteti vedea si in imaginea de mai sus, in partea stanga a programului PhotoScape exista un panou asemanator explorerului, cu care, putem localiza si previzualiza imaginile din diferitele foldere ale calculatorului fara sa parasim interfata atractiva a acestuia.

In acest mod, ori de cate ori facem click pe unul din folderele afisate in partea superioara a panoului stang, in in partea inferioara a aceluias panou putem vedea fiecare imagine in parte. In cazul in care imaginile trebuiesc rotate, la baza panoului avem butoanele ce ne permit sa facem acest lucru. In plus, miscand cursorul aflat langa butoanele amintite mai devreme spre dreapta, marim previzualizarea.

Toate optiunile de editare le avem in panoul inferior, programul oferind maximul protagonism imaginii ce va fi modificata, lasandu-i acesteaia toata partea centrala. De ce?!? Pai ar putea cineva sa modifice o poza dupa bunul plac fara sa o vada?!? Eu cred ca nu…

In fine, nu va mai vorbesc despre zecile de filtre si unelte ce pot face din imagini fara calitate adevarate opere de arta. Eu va spun doar ca merita sa probati PhotoScape, in caz contrar, e posibil sa fi cautat in zadar programul perfect de modificat poze…

| andreeafrumoasa explică:

L-am descarcat! Dony, e greu de lucrat in photoshop! Am inca o intrebare, eu in photoscape selectez un background(fundal)dupa acea cum pot adauga poze pe el, nu sa treaca la alta poza!

| crissadeea a răspuns:

Da e foarte bun.stiu pentru ca il folosesc mereu :d

| seby27278 a răspuns:

Pai da merita

| Dony95 a răspuns:

Eu zic ca nu pentru 2 motive:
1. Decat sa va chinuiti cu photoscape mai bine incercati direct cu photoshop care este mult mai bun si nu este asa greu de folosit.
2. Daca vrei pentru editat poze... nu o sa reusesti nimic cu el pentru ca nu are optiuni speciale, mai bine cauti tutoriale pentru photoshop si le aplici.
Sper ca te-am lamurit.

| ღKimKimmyღ a răspuns (pentru Dony95):

Eu stiu sa lucrez in amandoua, dar mi se pare mai usor in Photoscape.