eileen
| eileen a întrebat:

Mie imi este frica de intuneric si de hoti, am tot timpul impresia ca mi-au intrat in casa si uneori ma scol noaptea sa verific daca usa este incuiata. Uneori, nu este..va dati seama ca nu mai pot dormihee hee Cum sa scap de teama asta?

Răspuns Câştigător
| Paula a răspuns:

Ia-ti un caine care sa aiba grija de casa si de tine, sau pe cineva sau ceva care sa simti tu ca esti in siguranta, sa aiba grija de tine... si frica de intuneric si eu o am doar cand ma gandesc la ce se poate intampla in intuneric, sau dupa ce ma uit la un film horror... dar aia ii un fel de fobie :-ss

13 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cred ca orice teama isi are radacinile undeva in copilarie...cand imaginatia este puternica...Ca sa scapi de frica hotilor...care pot veni nu numai noaptea...asiguta-te ca ai o usa performanta...cu incuietori de ultima generatie...sa existe la usa scarii blocului acces cu cod sau cheie electronica/cip...
Frica intunericului o poti infrange incetul cu incetul... poti lasa o veioza, sau lampa de control aprinsa in timpul noptii sau ...sa ai pe cineva langa tine ca sa te simti protejata!

| LoryM22 a răspuns:

Te sfatuiesc sa pergi la un psiholog.

| bunica a răspuns:

Cred ca numai gandul "daca am incuiat usa?" si teama de intuneric. nu te duci sa verifici intodeauna si adormi cu grija, atunci subconstientu lucreaza si apare teama. spune-ti tot timpul :NU-MI ESTE FRICA eu trebuie sa o inving nu ea pe mine.

| eumi a răspuns:

Mergi in vacanta doua saptamini. Intre timp, hotii vor lua tot ce le trebuie si nu se vor mai intoarce. Oricum, stai linistita, ca daca voiau sa te rapeasca pe tine, o faceau de mult.

| alexutza_4406 a răspuns:

Eu nu te pot sfatui cu nimic...pentru ca si eu sunt la felhee hee...am 21 de ani si abia de anul trecut am reusit sa dorm in camera cu lumina stinsa complet tongue.pana acum dormeam cu veioza aprinsa happy...sunt cea mai fricoasa persoana de pe pamant...asa ca eu nu te pot ajuta cu nici un sfat.sorry!

| nebucadnetar a răspuns:

Sfatul meu in aceasta privinta draga eillen este ca ar trebui ca sa poti invinge aceasta frica ca sa incerci ca in acele momente sa te pui pe genunchi si sa te rogi Tatalui nostru ceresc ca sa indeparteze de la tine acesta frica. DOAR EL TE VA PUTEA AJUTA SA TRECI PESTE ACEASTA FRICA. Si daca ai incercat te rog sami spui reezultatele.
Iti multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie nici o usa performanta[asta daca ai dejawinking]
"daca dormi singura in camera sau cu cineva in casa gandeste-te ca nimeni nu-ti poate face rau cat timp esti in casa cu usa incuitata si cu geamurile inchise... pentru ca este cineva langa tine si te apara intotdeauna.winking"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca sunt hoti ce tu ai simtul femeii le dai una intre picioare si iai linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 11 ani si mi-e frica de intuneric, dar nu de hoti ci de propria mea imaginatie.Eu am vazut multe filme horror.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-e frica dar nu neaparat de intuneric ci de oameni si daca raman singura acasa las luminile aprinse si verific usa de mai multe ori inainte sa adorm...am avut o problema cand eram mai mica cu oameni rai si probabil asta m-a afectat psihic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti un catel cate sa aiba grija de casa si dc vrei gasesteti prieten

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaaaaaaa, in filme din astea de horror cand monstrii de aia cu tentacule esti in lumina si din intuneric apare tentaculele si te ia hatlaughing

| iLuzye a răspuns:

Sunt exact in postura ta. Intr-adevar, e foarte nasol. toate sfaturile de pe aceasta pagina le-am respectat de una singura, si totusi, frica e inca acolo. Incearca sa iti tii cat mai mult mintea ocupata, in orice fel, astfel incat sa uiti de intuneric.
Stai intr-o camera unde te simti in siguranta.
Nu baga in seama orice zgomot... Mie mi s-a intamplat sa imi sune soneria si sa nu fie nimeni la usa. M-am temut pana mi-a zis cineva ca de fapt ramasese fara baterie.
Totusi, asculta si sfaturile lor. Iti mai dau si eu cateva: bea ceaiuri/tincturi sedative seara (lavanda, paducel, tei, valeriana, etc. - te mai documentezi tu) si evita excitantele (cafeaua dimineata). Si asta e o solutie. Si lasa si timpul sa te vindece!

Totusi, daca ai gasit o solutie intre timp (vad ca intrebarea a fost pusa acum 2 ani si aproape jumatate) te rog frumos zi-mi! Eu abia recent ma confrunt cu aceasta situatie, si am unele tulburari noaptea!