| Amelia87 a întrebat:

Va este frica sa ramineti singuri in casa noaptea?

Recunosc ca mie da...desi sunt mare mi-e teama de intuneric, fobia asta o am inca din copilarie.

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu, chiar nu. Uneori mai tinjesc dupa o noapte de "libertate", in care sa dorm singur in casa (acum sunt casatorit). Cind eram copil, imi era si mi-e frica, insa a trecut, mai ales ca am facut armata la graniceri, si asta insemna uneori sa stai o noapte intreaga singur pe cimp, cu nimeni in jurul tau la o distanta de 2 km. Eu, in noua asemenea luni, din care vreo 8 au fost sigur petrecute noaptea, nu am patit nimic, inca traiesc, si nimic nu a fost pe acolo ca sa ma sperie. Asa ca, poate poti realiza ca e doar o teama.
Nu stiu cit de curajoasa esti, insa, daca poti, ai putea sa iti infrunti teama: iesi in toiul noptii afara si stai la inceput cite un pic, iar mai apoi tot mai mult. Cind te vei fi obisnuit, frica ti se va parea irationala si va disparea. Dar pentru asta trebuie sa ai curaj si sa o infrunti, sa stai acolo in noapte si sa incerci sa realizezi ca e doar o frica, nu altceva. Te-ar putea ajuta mult daca ai avea acolo cu tine un animal de casa, un ciine sa zicem. Inseamna mult acest lucru.
Si, daca te mai uiti la filme de groaza, lasa-le deoparte, daca vrei sa scapi de frica. Altfel, e normal sa te apuce frica, daca iti imaginezi in intuneric ce s-ar putea intimpla cu tine ca in filmele de groaza pe care le-ai vazut.

| mgtow a răspuns:

Imi place cand raman singur in casa

Răspuns utilizator avertizat
| GogosikaInfuriata a răspuns:

Si mie mi-e frica de intuneric si nu numai in casa big grin din cauza ca ai mei cand eram mica ma speriau cu "BAU BAU" :p si ca sa nu mai fac prostii ma inchideau in baie si era intuneric laughing de atunci mi se trage si acum mai tin mintehee hee

| AvalohAlyn a răspuns:

Sa stii ca si eu am o mica spaima de a sta singur singurel noaptea, pe intuneric dar ma gandesc ca exista lumina, am animale in casa, fac putina galagie ca sa nu fie liniste totala si nu se mai simte spaima aceea.La inceput asa ea dar dupa aceea te obisnuiesti daca stii si cum si daca vrei asta.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Daca nu te deranjeaza pot sa vin eu pe la tine sa nu mai fi singura in casa. Nu sunt pretentios, pot dormi si pe covor iar apa beau si de la robinet.

| SupCow a răspuns:

Hei si mie mi-e uneori frica mai ales cand citesc ceva mai cu zoombi sau cu tot felul de chesti din astea laughing)
de ex ieri am citit reinvocarea de kelley armstrong o carte superba despre o fata care vedea mortii si ii putea invia si cica eram singura acasa era cam 5 si logic era bezna doar becul de la dormitorul meu era aprin si citeam ce citeam si dintr-o data zice fata ca i se prinse de picior un mort deala si chiar atunci o palpait becu si so ars unul dintre ele poai am crezut ca mor de spaima rolling on the floor))))
dar m-am dus si l-am schimbat si a fost totul in regula poai ce sperietura am tras #:-s

| εїз a răspuns:

Dacă îmi este frică? Stau singur de aproximativ 7 ani, tu ce crezi, îmi este frică sau nu?

| Th3eo a răspuns:

Si mielaughing Intr-un timp imi era frica sa dorm singura in camera dar am trecut pestelaughing Dar singura in casa nu as avea curaj sa raman.

| Radu13Radu_6037 a răspuns:

Mie da mi-e frica si de intuneric da nu mi-e frica sa stau sg pentru ca stau cu motanu meu

| AndrikNebunik a răspuns:

Sal!

si eu al fel patesc. simt ca toti hotii o sa vina peste mine, vampiri o sa ma muste si o sa cada blocu cu mine din auza cutremurului. mi-a explicat si mama de ce:
pentru ca atunci cand eram mici mamale noastre vorbeau nonstop cu mine si mereu auzem ceva si eram cu cineva. acum sa suntem singuri... fine si ne fura frica!

dar am gasit o cale de a ma linisti. ma gandesc l baiatul pe care il plac si incep sa visez cu ochii deschisi la el si treptat. ii inchid.

Sper ac te-am ajutat!

| Sn00pY a răspuns:

De ce ti-e teama nu scapihappy
nu imi este frica(doar daca ma uit la film, documentar de groaza)

| ViseColorate_6532 a răspuns:

Mie sincer nu mi`e frica. Esti in casa ta, nu are ca sa ti se intample pe intuneric. Recunosc ca lucrurile par mai inspaimantatoate pe intuneric, dar incearca sa te obisnuiesti ca nu se intampla nimic pe intuneric.

| Kiyy a răspuns:

Nu imi este frica. Dar cand eram mai mica imi era. Imi era fica sa ma dau jos din pat. Ramaneam nemiscata sa nu ma auda " hotii " ca eu credeam ca sunt oameni in camera de langa laughing care vor sa ma rapeasca si alea alea laughing. Plus ca dormeam cu becul aprins. Acum nu suport de niciunfel. Nici macar cu televizorul tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intunericul e lumina noptii.stinge becul in camera, si stai pana ti se face frica.il aprinzi si vezi ca nu e nimic in plus nici in minus, sau miscat din loc in casa.si asa din ce in ce mai mult. o sa stai mai mult pe intunerec decat pe lumina.

| Fantomita a răspuns:

Acum nu imi mai este frica. Dar cand eram mic imi era. Dar singur in casa stau fara probleme happy

| cretuclaudiu a răspuns:

Mie mie foarte frica.Ii zic mamei sa ma duca in camera ca mi-e frica mi-se pare ca e cineva acolo.Dar asta-i adevarat mama nu ma lasa sa i-au un catel sau o pisica sa dorm cu ea sau el dar nu ma baga in seamasad. Nu exista fantome sau ucigasi dormi cu lumina aprinsa sau dormi cu mama ta.Bafta sper sa te ajute

| Raven_6701 a răspuns:

Si eu cand eram mai mica stateam cuminte in camera mea, sub patura, si nu faceam nici cel mai mic zgomot(ca si @Smil3Crsbb2)doar ca eu credeam ca erau fantome in casalaughing
Nu aveam curaj sa stau nici macar pe marginea patului pentru ca aveam impresia ca e cineva(mai exact ceva)care vroia sa ma traga din pat. Tare, nu?laughing
O sa-ti treaca in final aceasta frica, stai calma big grin

| Aniela96 a răspuns:

Si eu eram la fel. Dar acum s-a intamplat ceva ciudat. Ador sa stau in intuneric :X. Nu c`as fi emo. Dar mi se pare destul de frumosbig grinlaughing. Nu trebuie sa-ti fie frica. Incearca sa te preocupe alte chestii cand esti singura acasa pe intuneric. Gandeste`te la ceva frumos. sau chiar incearca sa vorbesti singura. N`are ce sa se intample:* Te pup Poate ma ajuti si pe mine cu cateva sfaturi>big grin

| Adyțu_Ady_1999 a răspuns:

Daa mie chiar imi este frica dar ma gandesc la ceva frumos si gata!

| AnnaMariaM a răspuns:

Buna! Si mie imi era frica cand eram mica si inca imi e ..aceasta fobie e deseori intalnita la orice persoana, ar trebui sa nu mai dormim singuri! Dar cel mai bun lucru ar fi sa contactezi un pshiatru priceput pentru aceste probleme! ~ Funda ~?

| Molnar_Stefania_1994 a răspuns:

Mi-e nu mi-e
sincer