| Nuimicitinumele a întrebat:

N-am somn si am facut o poveste horror. e cam lunga da ma plictiseam:

Intr-o iarna puternica, cum nu a mai fost, intr-un colt al padurii de langa satul Zideni se afla o cabana construita in anul 1989 de catre un batran singuratic dornic de liniste si pace. Viata lui se schimbase drastic de cand ambii lui copii au murit intr-un mod necunoscut. Ei nu au mai fost gasiti.

In noaptea anului 2006 un adolescent pe nume Dan si gasca lui vindeau droguri illegal iar acea cabana era numai perfecta pentu o ascunzatoare. Deoarece nimeni nu trecea pe acolo el nu putea fii prins mai ales datorita padurii dese.

Alexandru si cu Andrei, 2 oameni simplii au reusit sa ia contact cu acest contrabandist iar cum ei doreau sa vada cum sunt drogurile au zis sa le dea o incercare.

Ei stabilisera intalnirea la 2:37 noaptea, ora in care toti oamenii din acel sat se incuiau in case si trageau jaluzelele si perdelele la geamuri. Totul era infiorator, mai ales faptul ca nu stiau absolut nimic despre acel loc.

Dupa ce au ajuns, au negociat cu Dan despre preturi iar cum ei nu stiam preturile au zis sa renunte deoarece erau mult prea multi bani in joc. Dan a ordonat colegilor sai sa ii omoare fiindca nu cumparasera nimic si stiau deja prea multe, ei crezand ca sunt spioni.

Au inceput sa fuga fiecare intr-o directie nemaistiind unul de altul. Au fugit cat i-au tinut picioarele dar ceva se schimbase complet, si anume padurea. Totul era umed, copacii erau mult mai inalti iar drumul pe care venisera, disparuse. Crengile copacilor acoperisera iesirile din padure

Erau toti captivi acolo. Dupa ce Andrei a incercat sa se catere a auzit mai multe focuri de arma din spate. Nu imi venise sa creada, "Alex a murit" si-a spus. Speriat s-a indreptat spre acel loc cat a putut de repede dar s-a oprit brusc. Cand s-a uitat in sus, ce-a vazut? Cei 2 copii spanzurati fara maini si picioare. Sangele curgea iar dupa cateva secunde a început sa ninga. El s-a uitat in jur de contrabandisti dar nimic. Totul era doar o liniste totala.

S-a uitat iar in sus dar copiii disparusera. s-a dus in continuare inspre locul de unde s-au auzit impuscaturile apoi i-a vazut pe cei 3 contrabandisti, morti. Capul le-a fost retezat iar intestinele scoase. A inceput sa strig disperat dupa Alex iar dupa, imediat aud un strigat puternic de ajutor.

S-a dus cat a putut de repede inspre strigatul disperat iar din neatentie aluneca si cade. Nu se mai vedea nimic de atata zapada dar in schimb se vedea o lumina puternica. cand s-a dus mai aproape l-a vazut pe Alex fata in fata cu un batran. A strigat la el sa il lase in pace apoi s-a uitat la el cu o privire moarta. Nu avea pupile, nasul era pe jumatate, era cocosat iar partile corpului erau formate din oase iar pe alocuri bucati de carne. Purta un halat alb cu pete de sange iar in maini avea capetele celor omorati de el. Cu o singura miscare a reusit sa bage toata spaima in cei 2 iar cu un strigat rece a creat un vant răcoros si a chemat tot felul de spirite care au iesit din pamant si ascunzandu-se dupa copaci, zgariind tot ce atingeau totul scartaind si trosnind. batranul nemaistand pe ganduri i-a prins pe cei doi ca in final sa le taie si lor capul.

Alex reuseste sa scape dar Andrei ramane inghetat de frica si este omorat fara mila. Alex fugind cu lacrimi in ochi se duce la cabana si intra in ea si o incuie gandindu-se ca batranul nu ii va face nimic cabanei. Se face insfarsit dimineata iar zapada dispare si toate zgomotele se opresc. Alex iese timid din cabana si merge in cautarea drumului pe care a venit. In final ajunge inapoi in sat si le spune oamenilor din el ce s-a intamplat. Nimeni nu a vrut sa il creada iar el vazand ca nimeni nu il crede a vrut sa plece inapoi acasa. La iesirea din sat il vede pe batran plutind iar din el curgand rauri de sange. Toti oamenii se apropiau spre cei 2 nespunand nimic. Alex se uita terifiat in jurul lui si observa ca oamenii erau posedati. Spiritele au iesit din ei si l-au prins pe Alex. Acela i-a fost sfarsitul. Legenda spune ca batranul continua sa omoare pe oricine intra in orice padure.

Daca cineva a citit asta (desi nu cred big grin) vreau sa stiu ce parere are. ps: dau funda daca comentariul are sens si cel care l-a scris isi exprima opinia despre poveste.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ai crezut bine, dar nu dispera. Mai incearca.

| LTAA a răspuns:

Poti sa o scrii pe Wattpad.

| MissDevilish666 a răspuns:

E bună, doar că acțiunea se petrece prea repede.