| Lov3Boy a întrebat:

Nu inteleg de ce cand te enervezi la maxim puterea ta creste dublu sau triplu? Este adrenalina sau ce.Si nici nu simti durere funda cine ma lamureste.

Răspuns Câştigător
| AlexDrHouse a răspuns:

Atunci cand te enervezi iti pierzi contronul, nu mai realizezi ce e bine si ce e rau pentru tine sau pentru cei din jur. fiecare om are o forta ascunsa in el, poate unii nici nu si-au descoperit-o inca. cand ne enervam foarte tare, avem tendinta sa facem rau. de ce? simplu. e ca si atunci cand te doare maseaua si iti dai o palma..ca sa te doara obrazul si sa inceteze durerea de masea. totul vinede la creier. durerea de masea nu inceteaza, dar ne axam noi pe alt lucru, in prim plan venind durerea pe care am suferit-o in urma palmei date. fiecare om are ceva "diabolic" in el, lucru care este descoperit in situatii extreme, situatii deloc dese.fiecarec,atunci cand e nervos simte nevoia sa isi faca rau pentru ca ii iese la suprafata "diabolismul" acela. e in firea omeneasca. in antichitate, zeitele egiptene infigeau ace de aur sclavelor lor..doar din amuzament, sa le vada cum sufera. asa suntem si intr-o oarecare masura.
sper ca ti-am fost de ajutor, daca mai ai nevoie sa stii ceva ma poti intreba, chiar am citit o carte despre partea asta a omului, e un mecanism psihologic la mijloc. funda? happy

3 răspunsuri:
| aikman01 a răspuns:

happy nu cred ca masurat cineva exact puterea... dar nu stiu daca stii dar atunci cand dai de frica dai mult mai tare decat atunci cand vrei sa sperii pe cineva... in mare parte e de la adrenalina, dar o parte buna e si de la subconstientul tau, adica e in genu la calugarii aia de ii vezi prin filme, dar sa ajungi in punctul ala nu cred ca trebuie neaparat sa te enervezi, cam greu sa explici prin cateva randuri, uite un exemplu : alearga 100 de metrii si vezi ce timp scoti, fa o pauza si alearga iar dar de data asta sa te gandesti/sa fi convins ca te alearga un caine, ai sa vezi ca scoti un timp mult mai bun happy
funda?

| Ptm_Chrys_1997 a răspuns:

Durerea nu o simti pentru ca te incalzesti dar o vei simtii dupa ce te calmezi nu?

| Palulu a răspuns:

In primul raund ai mai multa putere deoarece ai starea aceea de adrenalina. Iar in al doilea rand cand te enerveaza cineva foarte tare nu iti mai pasa de consecinte... Funda?