| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu daca ati auzit de paralizia in somn! Mie mi se intampla destul de des sa intru in aceasta stare: imi paralizeaza tot corpul,inclusiv capul si nu pot deschide decat ochii,iar cand ii deschid am halucinatii vad tot felul de fete,iar daca incerc sa ma zbat inauntru simt ca ma apasa ceva pe piept cu o vibratie amestecata cu o caldura ca e cineva langa mine, iar daca incerc sa ma zbat ma apasa mai rau si uneori am si halucinatii tactile.Cand nu ma gandesc la aceste lucruri,, malefice"nu mai vad nimic doar paralizez si atat.Uni zic ca sunt tot felul de spirite eu am ajuns la concluzia ca totul e doar in mintea mea.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| darkcsx a răspuns:

Mi-am facut cont doar ca sa iti pot raspunde. Depinde din ce perspectiva privesti te poti considera foarte norocoasa sau foarte ghinionista ca experimentezi asa ceva. Ce ti se intampla tie se cheama vis lucid (Lucid dreaming). mai multe informatii gasesti la link-urile de mai jos.
Important este sa nu te lupti cu starea asta ci sa te folosesti, sa o explorezi, poti sa faci in timpul asta ce nu este posibil sa faci sau nu ai curaj cand esti treaza: Sa vorbesti o limba straina, sa ai un discurs in fata unei multimi, sa dresezi animale, sa zbori pur si simplu.

8 răspunsuri:
| an0therkid a răspuns:

Acest fenomen apare pentru ca te trezesti mai devreme decat iti este comandat de creier(cred...)

| Didishorr a răspuns:

Si mie mi S-a intamplat. Nu mai am de 1 an. 1 an ma si tinut. Intreaba pe cineva. Eu am tacut. Nu am zis la nimeni. Mi-a trecut. Dar nu stiu daca te ajuta.

| ShockWaver a răspuns:

Spirite? Ilogic.Problema e de la tine, și pare una psihică, nu fizică.

| andreeaxxl a răspuns (pentru ShockWaver):

Nu am probleme psihice, sunt perfect normala.Ce vina am eu ca mi se intampla asta?

| ShockWaver a răspuns (pentru andreeaxxl):

Înseamnă că cineva a făcut o incantație, a sumonat un demon și l-a pus să te posede.Acum serios, să fiu mai științific.
Paralizia in timpul somnului inseamna de fapt sa te simti constient, dar sa nu te poti misca. Se intampla cand o persoana traverseaza doua stadii de trezire si somn, cand creierul se trezeste din starea de REM (rapid eye movement - miscare rapida a ochilor), dar corpul ramane in continuare nemiscat. In timpul acestor tranzitii, s-ar putea sa nu poti sa te misti sau sa vorbesti timp de cateva secunde sau minute, poti sa simti o senzatie de sufocare sau de presiune. Unele persoane simt chiar niste prezente stranii in jurul lor, vad si aud lucruri ireale, avand halucinatii. Dereglarea poate fi insotita de narcolepsie, o nevoie incontrolabila de a dormi in timpul zilei, insotita de contractii scurte ale muschilor, cel mai adesea legate de emotii bruste, cum ar fi furia sau teama.
In timpul somnului, corpul alterneaza intre starea REM si starea numita "miscarea non-rapida a ochilor" (NREM-non-rapid eye movement). Un ciclu de REM si NREM dureaza circa 90 de minute. Mai intai are loc faza de "miscare non-rapida a ochilor" care reprezinta circa 75% din intreaga perioada de somn. Atunci, corpul se relaxeaza si se reincarca cu energie. La finalul acestei prime perioade, somnul trece in stadiul de "miscare rapida a ochiului". Ochii ti se misca rapid si poti sa visezi, dar restul corpului iti ramane foarte relaxat. Muschii sunt "dezactivati" in timpul acestui stadiu al somnului. Daca devii constient inainte ca acest ciclu sa se incheie, poti sa observi ca nu poti sa te misti sau sa vorbesti.

| BlackBoy99 a răspuns:

Uite ce sfat iti dau eu: Spovedeste-te si tine post mai ales ca acum sunt multe sarbatori de aceea te poti si Impartasi si lupta, impotriva ispitelor fiindca Dumnezeu te ajuta daca ii ceri ajutorul. La mine functioneaza cu orice...

| ShockWaver a răspuns (pentru BlackBoy99):

De ce te-ai spovedii? Nu există spirite, i-am scris mai sus adevăratul motiv.Voi Creștinii credeți că orice problemă medicală se rezolvă cu biserica? Dacă eu acum te împușc, mai bine mergi la biserică în loc de spital? Ce mod de gândire aveți.

| darkcsx a răspuns:

Http://imgur.com/gallery/Qgad9Xi
http://www.doctor.info.ro/paralizia_in_timpul_somnului.html
http://www.explorareaviselor.ro/ce-este-visul/visul-lucid/
Pentru o mai buna experienta tine un jurnal cat mai deatliat a ceea ce experimentezi: Locatii, culori, sunete, mirosuri.