| WyndFTW a întrebat:

O intrebare pentru gameri adevarati. De cand cu evolutia jocurilor si consolelor (PS3, XBOX etc) apar numai jocuri 3D cu grafica complexa si alte din astea dar am observat ca unii oameni (romanii, ca alti stiu sa aprecieze old school) ca joaca doar pentru grafica. DECE? Romanii (in mare) habarnu au de generatiile de console sau de unele mai vechi de ex Atari 2600 sau NES sau N64 (care nici nu e asa veche (UNII HABAR NU AU AVUT CA A EXISTAT PS1 ASTA NU SE POATE)) cine sa nu stie de NES si sa se considere gamer? In jocurile depe consolele de mai sus grafica era dela 8-bits pana la 64-bits dar totusi compensau prin story puternic si gameplay din ce in ce mai unicat. Ce nu mai inteleg este de ce consideram ca Mario sau Pokemon este urat? da Mario Bros 1 si altele sunt cam ciudate dar ati jucat Super Mario 64? e super grafica 3D, puzzele complexe si tot ce are nevoie un platform-puzzle game si doar fiindca neam uitat la Pokemon cand eram mici asta nu inseamna ca e pentru copii...

Daca cineva mi-ar putea raspunde la aceste intrebari as fi multumit :

-Dece nu avem habar de primele console aparute?
-Dece jucam doar pentru grafica, unii habar nu aveau ca a existat odata un joc cu 8 bits. e trist din punctul meu de vedere.
-Dece consideram ca Mario sau Pokemon sunt pentru copii si sunt urate.
-Dece jucam doar jocuri care le joaca si altii? Casa parem mai smecheri? Cati romani oare au jucat sau au habar de Banjo-Kazooie sau ORICE dela N64 in jos.

Nu pot intelege mentalitatea unora poate mi-o explicati voi.

11 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Jocul nu trebuie jucat pentru grafica, nici pentru sunet, nici pentru gameplay, un joc trebuie jucat pentru a te simtii bine, de placere, eventual pentru storyline.
Tu vrei sa vezi un film pentru ce rezolutie are, sau pentru ce se intampla in el si pentru ca iti place? Asa e si cu jocul, doar ca la joc tu faci o parte din actiune.

Iar cei ce sunt gameri adevarati, se joaca ultimele jocuri, ca sa ii faca un review/sa aiba ce spune in el, si pentru a filma gameplay si a pune pe Youtube, apoi a face si putini banuti.

PS: eu am 14 ani si ma joc ocazional, si de banii din care vroiam sa-mi iau o placa video buna, mi-am luat o placa audio si boxe noi, pentru ca muzica ascult in fiecare zi, si aici chiar este important sa se auda clar, sa simti basul si inaltele, dar si aici, sunt melodii si remixuri vechi mult mai bune decat cele noi, care se aud si foarte clar.

| WyndFTW explică:

Am uitat sa mentionez de un joc care pe mine m-a tinut captiv cateva luni bune si anume "Super Metroid" (poate unii au auzit de jocurile mai noi).

| sophieLY a răspuns:

1.Nu cred ca ai facut vreun sondaj sa vezi cine stie de primele console aparute, deci nu inteleg de ce vorbesti asa, in general.
2. Jucam pentru grafica pentru ca ne-am modernizat, lumea renunta incetul cu incetul la consolele vechi (pentru care nu se mai fac atat de multe jocuri) si isi cumpara consolele de abia aparute si jocurile proaspat scoase pe piata. Din punctul meu de vedere, jocurile de acum sunt mai complexe si din punct de vedere al graficii, si chiar nu inteleg de ce am ramane in trecut si am juca jocuri de acum 20 de ani.
3.Cine considera asta? Chiar si eu ma joc Mario. This *** never gets too old for me.
4.Aici pot sa iti raspund in felul asta:
Nu stiu daca ai PS3, dar daca ai cont de PlayStation Network te poti juca in retea cu prietenii. Conditia e sa aiba jocul pe care il ai si tu, si acel joc sa se poata juca si multiplayer. Deci nu, nu jucam jocuri pe care le au altii ca sa parem smecheri, le jucam pentru ca sunt jocuri chiar interesante si eu, personal, daca ma pun sa ma joc in retea (chiar daca uneori joc cu straini) nu ma mai dezlipesti de consola vreo 4-5 ore...
Asta e mentalitatea (si opinia) mea, deci, te rog, nu o judeca.

| Brâncuşi a răspuns:

Multe întrebări puse punct la punct, foarte bine formulate, asta apreciez, parţial nu prea ştiu să îţi răspund, nu vreau să spun ceva greşit măcar ţi-am spus ceva care să te simţi mai bine, nu?

| WyndFTW explică (pentru Brâncuşi):

Mersi am incercat sa ma exprim cat mai calr si fara sa intru in foarte multe detalii.Eu unul tot sper sa va fi cineva care sa raspunda macar la o intrebare dar nu imi fac mari sperante stiu ca aici in Romania chestiile de genul asta nu sunt prea polulare dar peste ocean oamenii platesc multi bani pentru o consola editie limitata sau din anii '80.

| N0xEterniS a răspuns:

Fiecare joaca ce vrea, ce este nou si ce joaca majoritatea.Mie nu mi se pare ''mario'' un joc urat.Am jucat cand eram mic mario pe joc pe televizor cu dischete laughingsi jucam pentru grafica pentru ca sa arate mai real, cu cat este mai real cu atat ne atrage mai mult,, parerea mea.

| WyndFTW explică (pentru N0xEterniS):

Asta stiu dar totusi cum poti juca ceva fara ca macar sa aiba o poveste? Poate ca unora nu le place sa se complice cu o poveste complexa care te pune pe ganduri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum ca veni vorba, imi aduc aminte de niste versuri de la BUG Mafia, pe care nu stiu daca sa le citez aici sau nu, insa nah, nu te poti astepta sa cunoasca toata lumea toate detaliile despre console de joc, e o lume condusa de bani, ai bani si iti doresti o consola o cumperi, nu e ca si cum ai vrea sa cumperi un Ferrari Enzo unde degeba ai bani sa il cumperi, dar trebuie sa si meriti sa il cumperi, de cele mai multe ori parintii cumpara o consola pentru copil din motivul "Toti copii au, el nu merita macar atat?", fie doar ca sa il tina ocupat cu ceva, in felul asta nu mai iese din casa afara si poate se zgarie ci sta in casa cuminte in fata consolei si joaca zi si noapte devenind intre timp tot mai mare, pana cand intr-o zi va fi nevoie de ajutorul oamenilor fortosi de la Pompieri pentru a-l scoate afara din casa cu patul!

| WyndFTW explică (pentru anonim_4396):

Pai da dar nu zic neaparat sa o cumpere chiar daca cam asa e. E mai simplu sa ti un copil in fata televizorului sau a calculatorului decat sa iasa afara sa nu sti ce face si/sau sa iti vina la usa cine stie cum. Dar asta e viata nu o poti traii decat pe calculator/televizor.

PS: Exista emulatoare pentru cam orice (aparent ori nu gasesc eu ori inca nu exista pentru XBOX 360 sau pentru Nintendo 3DS).

| RoccoSuasito a răspuns:

Am si eu prieteni care joaca mereu doar ultimele aparitii si dup-aia spun ca ce grafica misto are si blablabla. Eu unul am jucat o groaza de jocuri si vechi si noi. Acum e moda asta cu grafica in detrimentul gameplayului si a povestii. Eu unul prefer sa joc de exemplu un joc ca Planescape Torment, sau Splellforce. Jocuri din acestea apar din ce in ce mai rar. Povestea lor te prinde. E ca si cum ai citi o carte. Eu si acum mai joc Mario din cand in cand. Nu o sa ma plictisesc de jocul asta niciodata. Il joc pe un GameBoy din 1989, de cand m-am nascut eu. Am mai avut si un Texas Instruments TI-99/4A, un calculator aparut tocmai in 1981. Aveam cateva jocuri pentru el printre care si TI Invaders si Car Wars. Jocuri antice.

| Maresecu_Madalina_1998 a răspuns:

Ce se joaca pe consola?