| dya22100 a întrebat:

Oare ce inseamna numele meu?

diana

si mai am unu

codruta

dau funditahappy

Răspuns Câştigător
| roxitm a răspuns:

Citeste aici pentru numele Diana : http://www.krimket.ro/semnificatia-numelor.php
Si aici pentru Codruta : http://www.copilul.ro/nume-fete-romanesti/Codruta.html fundita? :D :D :D

6 răspunsuri:
| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

DIANA
Derivat de la o veche rădăcină Indo – Europeană care semnifică „divin, ceresc", legată de dyeus (ZEUS). Pentru romani „ diviana" este numele latin pentru „zeiţă". Diana (Artemis în mitologia greacă), fiica lui Jupiter şi a Latonei, este zeiţa Romana a vânătorii, pădurilor, lunii, a căsătoriei şi a naşterilor. Cel mai notabil templu al ei este cel de la Ephesus – una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, construit în cca 220 ani.

http://www.info-portal.ro/......i-numelui/

| Unique_8782 a răspuns:

DIANA
Derivat de la o veche rădăcină Indo – Europeană care semnifică „divin, ceresc", legată de dyeus (ZEUS). Pentru romani „ diviana" este numele latin pentru „zeiţă". Diana (Artemis în mitologia greacă), fiica lui Jupiter şi a Latonei, este zeiţa Romana a vânătorii, pădurilor, lunii, a căsătoriei şi a naşterilor. Cel mai notabil templu al ei este cel de la Ephesus – una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, construit în cca 220 ani.

Originea numelui Codruta
necunoscuta

Semnificatia numelui Codruta
vezi Codrin (poate fi asociat numelui Codrat – nume de origine latina, insemnand patrat (quadratus). O alta interpretare ar putea fi varianta a numelui Codrut

| nimeni_2151 a răspuns:

Codruta care cu face minuni cu gurita laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diana Roman Prenumele Diana este modern, imprumutat mai ales din literatura si mitologie. Diana reprezinta zeita vanatorii si a lunii, identificata cu zeita Artemis a grecilor.

| anamariaiuliana a răspuns:

DIANA
Derivat de la o veche rădăcină Indo – Europeană care semnifică „divin, ceresc", legată de dyeus (ZEUS). Pentru romani „ diviana" este numele latin pentru „zeiţă". Diana (Artemis în mitologia greacă), fiica lui Jupiter şi a Latonei, este zeiţa Romana a vânătorii, pădurilor, lunii, a căsătoriei şi a naşterilor. Cel mai notabil templu al ei este cel de la Ephesus – una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, construit în cca 220 ani

Semnificatia numelui Codruta
vezi Codrin (poate fi asociat numelui Codrat – nume de origine latina, insemnand patrat (quadratus). O alta interpretare ar putea fi varianta a numelui Codrut

| Talambuta_Diana_1998 a răspuns:

Numele meu,, Diana'' este numele zeitei Diana fiind socotita zeita padurilor, cimpiilor, nasterii copiilor...