| User26 a întrebat:

Ce origine are numele codruţa si ce inseamna

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Condruta

Codruta

Forma feminina a numelui Codru - aceste doua prenume au starnit divese controverse privind originea si semnificatia lor. In onomastica greceasca este atestat numele de Codros, ca nume provenit din mitologia veche, care il desemna pe Basileus, aparatorul si salvatorul cetatii Atena. In limba romana, termenul de "codru" este tradus prin cuvantul latin "quodrum", cu sensul de "padure", "dumbrava". Exista numeroase derivate ale numelui, cum ar fi: Codre, Codrea, Codrescu, Codresti, Codreanu, Codrenita, Codrica, Codricel, Codret, Codrusa, Codrinescu etc.

| RockOrNothin a răspuns:

Și eu mă întreb asta... PS, te cheamă Codruța?
:333

Eu știam că vine din latină parcă, ceva cu sensul pătrat. Nu-s sigură