| xoxo_3735 a întrebat:

Olla.Stie careva nume in japoneza faine? >:

8 răspunsuri:
| maryana5 a răspuns:

Asaki? big grin

| 3thera a răspuns:

- Sakura (Feminin), inseamna "cherry blossom" si se scrie in Kanji:桜 si in Hiragana:さくら
- Sasuke (Masculin)
- Naruto (M)
- Itachi (M)
- Kabuto (M)
- Ino (F)
- Temari (F)
- Hinata (F)
- Hina (F)
- Kiba (M)
- Shino (M)
- Tsunade (F)
- Shizune (F)
- Mikoto (F)
- Midori (F), inseamna "green" si se scrie in Kanji:緑 si in Hiragana:みどり
- Kakashi (M)
- Kurenai (F)
- Asuma (M)
- Choji (M)
- Shikamaru (M)
- Kushina (F)
- Minato (M)
- Hashirama (M)
- Madara (M)
- Hanzo (M)
- Danzo (M)
- Hidan (M)
- Kakuzu (M)
- Konan (F)
- Tobi (M)
- Yamato (M)
- Deidara (M)
- Sasori (M)
- Chiyo (F)
- Michiyo (F)
- Matsuri (F)
- Misa (F)
- Raito (M)
- Anko (F)
- Hao (M)
- Yoh (M)
- Ichigo (M)
- Orihime (F)
- Rukia (F)
- Kin (F)
- Akamaru (M)
- Baki (M)
- Dan big grin (M)
- Gaara (M)
- Guren (F)
- Haku (M)
- Kisame (M)
- Suigetsu (M)
- Karin (F)
- Neji (M)
- Tsume (F si M cred)
- Jiraiya (M)
- Jiroubou (M)
- Juugo (M)
- Izumo (M)
- Kankuro (M)
- Rin (F)
- Obito (M)
- Tayuya (F)
- Utakata (M)
- Nii (F)
- Zetsu (M)
- Ayame (F)
- Fuen (F)
- Hotaru (F)
- Hanabi (F)
- Hana (F)
- Katsuyu (F)
- Yurika (F)
- Yui (F)
- Aiko (F), inseamna "love child" si se scrie in Kanji:愛子 si in Hiragana:あいこ
- Amaya (F), inseamna "night rain" si se scrie in Kanji:雨夜 si in Hiragana:あまや
- Kasumi (F), inseamna "mist, fog" si se scrie in Kanji:霞 si in Hiragana:かすみ
- Mami (F), inseamna "true beauty" si se scrie in Kanji:真美 si in Hiragana:まみ
- Miu (F), inseamna "beautiful feather" si se scrie in Kanji:美羽 si in Hiragana:みう
- Nanami (F), inseamna "seven seas" si se scrie in Kanji:七海 si in Hiragana:ななみ
- Yoko (F), inseamna "sun child" si se scrie in Kanji:陽子 si in Hiragana:よこ
- Yuzuki (F), se scrie in Kanji:優月 si in Hiragana:ゆづき
- Kayako (F)

Presupun ca ajung?
In fine, majoritatea numelor japoneze inseamna cate ceva, ele fiind scrise in Kanji(semnele acelea,'literele' japonezilor) si celelalte alfabete din japoneza(in total sunt vreo 4) si cam fiecare Kanji semnifica ceva.
Foarte interesante limbile astea big grin.
Si de obicei dupa nume, pui ori ____-sama (pentru persoane mai in varsta sau pentru persoane pentru care vrei sa arati respect) sau ____-chan(pentru prieteni) si ____-kun(pentru prieteni de sex masculin mai mult).

Cu placere happy

| danaalexa a răspuns:

Cred ca astea le sti oh go on
sakuralaughing
sasuke
itachi
kakashi
hinata

| iTami a răspuns:

Feminine: http://www.20000-names.com/female_japanese_names.htm ichigo,usagi,kyoko,kagome,miku,riku,risa,mina,minako,makoto,mako,emiko,rei,kagome,sango,maron,mitsuki,asuke,ai,umi, yuuki,ino,shiori,michiru,haruka,sakura,meroko,mikoto,sango, kagura,kanna,aika,aiko,aymi,akame,asame,ayumi, jun, junko

masculine: http://www.20000-names.com/male_japanese_names.htm

| FlyingSparkle a răspuns:

Pai cum a zis si missblossom01, majoritatea numelor in japoneza inseamna ceva. incearca nume de fructe pentru ca sunt dragute big grin ca ichigo, capsuna; mango; suika, pepene rosu; momo, piersica; ringo, mar; sakuranpo, cireasa; daca mai vrei, ma poti intreba, dar de ce iti trebuie nume in japoneza? big grin

| andrada_8531 a răspuns:

Yukiko
Akira
Eri

| AidaK a răspuns:

Shizuka, Aida, Arisa, Kamenashi,, Tanaka, tegoya, aki, haru, jin, yamashita, etc