| truliluli a întrebat:

Pentagrama te protejeaza de Diavol?

Răspuns Câştigător
| Asdfasdefta a răspuns:

Depinde ce pentagrama e.winking Daca e o stea cu coltul in jos, da, este satanism. Daca e cu coltul in sus e exact inversul satanismului.
@Lulu din ce ai spus tu, reiese ca paganii sunt "mana in mana" cu diavolul sau cum?

11 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Dar la cruce de ce nu te-ai gandit?

| ahlrh a răspuns:

Pentagrama este un simbol religios păgân.(„Păgânii" - țăranii needucați, care practicau vechea religie întâlnită la țară: a venerării naturii)
Pentagrama este un simbol precreștin asociat cu venerarea naturii, În sensul său de bază, pentagrama o simbolizează pe Venus, zeița iubirii sexuale și a frumuseții.

| Sabìŋaaa a răspuns:

Salut. In nici un cazlaughing. Pentagrama e simbolul diavolului. Daca te uiti mai bine la ea poti vedea capul diavolului, urechile etclaughing. x_x

| Frankenstein a răspuns:

Nuuuu. Pentagrama este semnul diavolului, semnul religiei pagane.

Răspuns utilizator avertizat
| Oana_4575 a răspuns:

Pot sa spun ca sunt 2 feluri de pentagrame...una cu un colt in sus ca o stea inseamna apa, aerul, pamantul etc...dar cada este cu 2 colturi in sus e semnul diavolului. daca vrei sa o iei asa.

| Bella_6044 a răspuns:

Pentagrama este opusul satanismului, deci da! te apara de diavol
hee hee
sper ca te-am ajuntat :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentagrama este un simbol religios păgân. În zilele noastre, termenul „păgân" a devenit aproape sinonim cu divinizarea diavolului – o eroare gravă. Cuvântul provine, de fapt, din latinescul paganus, care înseamnă locuitor al zonelor rurale. „Păgânii" erau, de fapt, ţăranii needucaţi, care practicau vechea religie întâlnită la ţară: a venerării naturii. Atât de mare era teama Bisericii de cei care locuiau în villes (fr. – oraş; casă de la ţară), încât banalul termen „sătean" - vilain – a ajuns să definească un suflet păcătos.

| tricky22 a răspuns:

Depinde de cum este orientat varful Pentagramei,daca este in sus este o Pentagrama Crestina care simbolizeaza ranile lui Isus si care de obicei este folosita la exorcizari si la magie alba, daca Pentagrama este orientata cu varful in jos atunic ea este diavoleasca si este folosita de satanisti la invocarile lui Lucifer ea fiind cu varful in jos si o negatie a Crucii...dar cel mai recomandat este sa folosesti Crucea, Crucea si atata chiar daca cea cu varful in sus este Crestina...Crucea este cel mai sfant si puternic simbol

| Badea_Alex_1998_2kGq a răspuns:

Pentagrama cu varful in sus te protejaja de spiritele rele.
Pentagrama cu varful in jos invoca spiritele rele.