| DeejayRash a întrebat:

Pentru cei care se ocupa cu culturismul (baietii) :am 16 ani, 1.81 inaltime si 64 de kg imi puteti spune ce ar trebui sa mananc si odata la cate zile sa fac abdomene la sala? funda

Răspuns Câştigător
| MindFreak a răspuns:

La 1. 81 si 64 de kg cred ca arati foarte OK. Probabil ceea ce cauti tu este definirea musculara si o dezvoltarea armonioasa a corpului. Incearca sa mananci cat mai multe alimente cu continut proteic ridicat:lapte, carne, oua, batoane proteice sau proteine vegetale din soia. La oua, poti evita galbenusurile, pentru ca ceea ce te intereseaza pe tine este proteina din ele care se afla in mare parte in albus sub forma de albumina. De exemplu poti manca 3 oua din care un galbenus il separi. In ceea ce priveste abdomenele, ar fi bine sa le faci de 3 sau 4 ori pe saptamana, depinde si ce program de sala si cat timp liber ai. In orice caz, abdomenele clasice la banca sunt cele mai eficiente. La aparate vei lucra doar abdominali superiori sau inferiori, foarte rar gasindu-se un aparat care sa lucreze toti muschii abdominali. Daca vrei sa treci pe proteine si suplimente nutritive sa te feresti de creatina, care o sa iti retina apa in muschi si o sa ti-i umfle, aparandu-ti vergeturi. Pe moment te simti zmeu cand vezi ca ai in 2 luni muschi ca si altii intr-un an, dar mai tarziu vei regreta garantat. Proteina neaflata in combinatie cu altceva e foarte ok. Mai intreaba si tu pe tipul de la sala. Bafta!