| emanuel a întrebat:

Poti folosi un bas pentru chitara electrica?

Răspuns Câştigător
| Luiza_9725 a răspuns:

Basul are un corp mai mare, un gat mai lung si alta acustica.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca incap corzile de bass in cheite, la prag respectiv la bridge sa le prinzi. Ca sa nu mai vorbim ca va trebui sa ii ridici bridge-ul destul de sus ca sa aiba loc corzile sa vibreze. Deci daca trebuie sa schimbi chei, prag, bridge + ce o mai fi, doze, mai bine iti iei un bass cred ca iti iese mult mai ieftin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In niciun caz! Nu au acelasi numar de corzi si au alta acustica! De-aia sunt facute ambele tipuri si nu exita un instrument universal.