| InAnotherLife a întrebat:

Recent am văzut un clip cu un carusel care aproape se desprindea de la sol cu tot cu platformă. Au intervenit rapid martorii și s-au urcat pe marginei platformei pentru a balansa greutatea, chiar înainte să se răstoarne cu tot cu posibilele victime. Stau și mă întreb, parcul chiar își dorește să răspundă pentru viețile a 15-20 oameni? Ei chiar nu fac revizia după fiecare folosire? Sau îi doare la bască, cât timp iese banul, ce mai contează protecția muncii, ce mai contează siguranța clienților.
Îmi aduc aminte că am trecut și eu prin ceva similar, în Constanța. Eram la mare, ne-am urcat într-o roată (un fel de Mountain Rus), erau niște puști care se ocupau de management, asigurarea echipajului, personalului, normele de protecție s-a.m.d. Din acel moment, după ce au fixat bariera de protecție la fiecare în parte, mi-am dat seama pe parcurs că se slăbește foarte tare, nu înțelegeam de ce. M-am trezit că alunecam de pe scaun și că nu mai ține prinderea deloc. La viteza pe care o aveam pe roată, nu puteam face nimic decât să stau țapăn în scaun și să mă forțez cu totul, să nu alunec într-o parte sau în alta, mă țineam și de tavan și de scaun ca să nu mă desprind. Vedeam moartea cu ochii dacă îmi slăbeam forțele, de atât era nevoie, de o fracțiune de secundă în care să mă relaxez și ăla eram. Am auzit că s-au sesizat plângeri, dar nu s-au luat măsuri. Nu-i normal, tu să vii, iar neglijența responsabililor să te aducă la ortul popii. Ăștia trebuiesc dați în judecată și bătuți bine cu fierul încins, data viitoare să-și facă treaba responsabil pentru că viețile oamenilor depind de ei și de modul de organizare și revizie.
Până la urmă, cine trebuie să fie responsabil pentru pagube? Trebuie să plătească cu vârf și îndesat administrația dacă cineva pățește ceva. Mai ales orice puști rablagit care și-a găsit să lucreze part-time într-un loc în care, bă, ochi și urechi (multă atenție în jur), multă prudență. Toate până la bani și pile, dacă banii mai salvează și oamenii de la dezastru', atunci eu sunt popă.

1 răspuns:
| Frank51 a răspuns:

Nu cred că așa funcționează. Se întâmplă accidente din anumite cauze, evident nu sunt voite. În caz de ceva va răspunde proprietarul.

Referitor la situații, am pățit ceva similar pe o ciocănea, trebuia să ne ținem tare altfel zburam de pe ea, asa mare era forță centrifugă. Nu cred ca sunt construite foarte atent laughing