| anonim_4396 a întrebat:

Romanii sunt din orientul antic?
Nu romanii din romania, romanii stramosii nostri(daci si romani).
Funda!

Răspuns Câştigător
| clau44 a răspuns:

Cum sa fie din orientul antic cand Danubius, Calatis, Sarmisegetuza sunt in Romania? Danubius este Dunarea, Calatis este Constanta.

Dacia era în antichitate țara locuită de geto-daci, care erau împărțiți într-un număr mai mare de state și ocupau un teritoriu cuprins între: râul Tisa (vest), râul Nistru și Marea Neagră (est), Dunăre (sud) și Carpații Păduroși (nord). În anumite părți chiar depășeau aceste hotare: spre est peste Nistru, "înaintând până spre Bug", iar spre vest, "ajunseră până la Dunărea panonică".[1]

Regatul dacic a ajuns la cea mai mare întindere a sa în timpul regelui Burebista, având ca hotare: țărmul Mării Negre și Bugul - spre est, Cadrilaterul boem, Dunărea panonică și Morava - spre vest, Carpații Păduroși - spre nord, iar Muntele Haemus (lanțul Balcanilor) - spre sud. Capitala regatului era orașul Argedava.
Provincia romană Dacia cuprindea Banatul, Ardealul, Oltenia și vestul Munteniei.
Principalele orașe ale provinciei erau Colonia Ulpia Traiana Sarmizegetusa (astăzi Sarmizegetusa, județul Hunedoara), Apulum (azi Alba-Iulia, județul Alba), Napoca (azi Cluj-Napoca, județul Cluj) și Potaissa (azi Turda, județul Cluj).
Mai multe date despre istoria Daciei si a romanilor:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dacia